Böyle bir komut yok hatası

Bir programda yaşadığım sorunu çözmek için yaptığım araştırma sonrası bir dizi komut çalıştırmam gerekti. İşlemin belli bir yerinde sudo rsync -azvv tempbl/ /usr/share/texlive/texmf-dist/ şeklinde bir komut verdiğimde böyle bir komut yok hatasını veriyor. Anladığım kadarıyla tempbl dizinini /usr/share/texlive/texmf-dist/ dizinine kopyalamak için. rsync yerine thunar yazdım ancak bir şey değişmedi. Alternatif olarak hangi komutu kullanabilirim?

Uygulamam gereken komutlar aşağıda:

Seçim_002

Aşağıdaki komutu kullanarak Remote Sync (rsync)’ paketini yükleyip,

sudo apt-get install rsync

sonrasında tekrar deneyebilir misiniz.

Denedim. Son komuttan sonra şöyle bir çıktı verdi:

Seçim_003

Bu klasörler sanırım root grubuna ait, bu yüzden çalıştırdığınız komut bu klasörlere yazma(write) iznine sahip değil.

• /usr/local/share/texmf
  • /var/lib/texmf

Çözüm için 2 klasöründe sahip (owner) ve grup (group) durumunu değiştirebilirsiniz.

sudo chown kullanıcı_adınız /usr/local/share/texmf
sudo chown kullanıcı_adınız /var/lib/texmf

Sahiplik durumunu değiştirmeniz problemi çözmezse aşağıdaki komutlar ile grup durumunu da değiştirip deneyebilirsiniz.

sudo chgrp kullanıcı_adınız /usr/local/share/texmf
sudo chgrp kullanıcı_adınız /var/lib/texmf

Diğer bir alternatif ise komutu (mktexlsr) root yetkisi ile çalıştırabilirsiniz. Fakat bu da güvenli kullanım için doğru olmayabilir.

mktexlsr: /usr/local/share/texmf/ls-R: no write permission, skipping…
mktexlsr: /var/lib/texmf/ls-R-TEXLIVEDIST: no write permission, skipping…
mktexlsr: /var/lib/texmf/ls-R-TEXMFMAIN: no write permission, skipping…
mktexlsr: /var/lib/texmf/ls-R: no write permission, skipping…
mktexlsr: Done.

çıktı bu şekilde.

/texmf klasörünün içerisindeki klasörlerin de owner ve grup bilgisini değiştirmek gerkekiyor.

komutları “-R” ekleyerek şu şekilde çalıştırabilir misin:

sudo chown -R kullanıcı_adınız /usr/local/share/texmf
sudo chown -R kullanıcı_adınız /var/lib/texmf
sudo chgrp -R kullanıcı_adınız /usr/local/share/texmf
sudo chgrp -R kullanıcı_adınız /var/lib/texmf

mktexlsr: Updating /usr/local/share/texmf/ls-R…
mktexlsr: Updating /var/lib/texmf/ls-R-TEXLIVEDIST…
mktexlsr: Updating /var/lib/texmf/ls-R-TEXMFMAIN…
mktexlsr: Updating /var/lib/texmf/ls-R…
mktexlsr: Done.

Son çıktılar bunlar. Oldu herhalde ama programdaki sorunumu çözmedi.

Programla ilgili sorununuz mktexlsr paketinin yüklenmesiyle çözülecekse ve yüklediğiniz halde çözülmediyse, kontrol edebileceğiniz bazı durumlar;

mktexlsr paketi bir başka program üzerinden çağrılıyor ise, diğer program bu paketi görebiliyor mu?

Bağlantılı program üzerinde mktexlsr ile ilgili bir hata mesajı var ise bu hata mesajı halen devam ediyor mu, hata mesajında bir değişiklik var mı?

mktexlsr doğru dosya yolu üzerinde kurulmuş mu?

mktexlsr düzgün çalışıyor mu?

mktexlsr --version

veya

mktexlsr --help

komutları ile kontrol edebilirsiniz.

Aklıma gelenler bunlar, hatayla ilgili detay verebilirseniz bilgim dahilinde yardımcı olabilirim.

Belki çok basit düşünerek cevap verdim ama yukardaki önerileri denemeden evvel su root yazarak giriş yapıp denediniz mi acaba ? @acarzfr

su root

komutunu verdiğimde parola istiyor giriyorum ama yetkilendirme hatası diyor.

sudo su olarak komutu girin.

sudo su

ile giriş yaptım ama /usr/share/texlive/texmf-dist/tex/latex/biblatex/biblatex.sty komutunu verdiğimde yine erişim engellendi uyarısını veriyor.

1 gönderi yeni bir konu için ayıklandı: Cd… komutunu uyguladığımda hata alıyorum