Flash Player Üzerinden Yazıcıdan Çıktı Alma Sorunu

Merhaba Pardus sevdalısı arkadaşlar,

Okulumuzda bir bilgisayara Pardus kurulumu yaptım ve okul idaresi bana diğer bilgisayarlara da Pardus kurma konusunda baskı yapıyor. Elbette bende öğretmenlerin yaşayabileceği sıkıntıları gözlemleyip çözmeye çalışıyorum. Şimdiden yardım eden ve etmiş olan arkadaşlara çok teşekkür ederim.

Geçenlerde Cüneyt beyin paylaştığı Flash Player Güncelleme başlıklı yazıda gerekli adımları gerçekleştirip bilgisayara flash player kurdum/güncelledim. Yalnız flash player aracılığıyla belge yayınlayan bir sitede “Yazdır” işlemini yapmak istediğimde yazıcıdan gelen çıktı da Flash Player ile görüntülenen belgenin kağıtta görünmediğine şahit oldum.

Bu sorunu nasıl aşabiliriz?

Konu ile ilgili siteden bir örnek sayfa: Anyonların Tablo Halinde Gösterimi

NOT: Aynı dosyayı yazdırırken “Dosyaya Yazdır” seçeneği ile yazdırdığımda sorun olmuyor.

Yazdır seçeneğine bastığınızda herhangi bir diyalog kutusu geliyor mu ? Geliyorsa dosya olarak kaydedildiğinde yine boş sayfa mı gösteriyor ?

Evet diyalog kutusu geliyor. Hatta iki tip diyalog kutusu geliyor. web sayfasındaki Yazdır butonuna bastığımda ayrıntılı yazdırma menüsü geliyor. Flash Player üzerindeki yazdır simgesine bastığımda küçük bir yazdırma kutusu geliyor. Bu küçük olan ile yazıcıya sayfayı gönderdiğimde hiç bir eylem olmuyor. Büyük olan geldiğinde yazdırıyor ama flashtaki belge kağıda çıkmıyor.

Bahsettiğim bilgisayarda denemedim ama evimdeki bilgisayarda “dosyaya yazdır” butonuna basınca flash playerda görünen belge çıkıyor. Pdf olarak kaydediliyor ve pdf dosyasında da görünüyor, sıkıntısız.