Meerkat .deb Paketi Oluşturma

Kaynak : GitHub - globalaplication/M: Python çalışmalarınızı paket haline getirir.

(32ve64Bit): Meerkat .deb Paketi Oluşturma

_Linuxta paket hazırlarken manuel olarak yaptığım işlemleri bir uygulama haline getirdim. Sadece python betiklerini destekliyor Yazdığınız scriptleri Çalıştırılabilir paket haline getiriyor böylece uygulamalarınızı daha kolay paylaşabiliyorsunuz. Kullanııda kolay yapmanız gereken Proje dizinini seçmek Ana Dosya ve Uygulamanız için kullanacağınız Simge yi seçmek olacak. Uygulamanızın çalışacağı işlemci mimarisini seçmenizde gerekiyor default olarak 32 bit i386 seçili olacak. Yorumlarınızı bekliyorum. Proje deneme aşamasında _
Dikkat edilmesi gereken durumlar
Proje klasörü ve alt klasörlerde boşluk karekteri ve şçüğ gibi türkçe karekter kullanılmamalı dpkg-deb türkçe karekter ve boşluk karekterinde hata veriyor malesef bu kısmı çözemedim. Bu durumla ilgili deneyimi olan arkadaşlar yardım etmek isterlerse herzaman açığım.

12 Beğeni

Merhaba arkadaşlar uygulamaya glade desteği eklemeyi düşünüyorum glade ile çalışmış arkadaşlar yardım edebilirmi? Birkaç sorum olacak.

1 Beğeni

Hocam projenizde başarılar dilerim.
Benim bir sorum olacak,
Oluşturduğumuz .deb dosyalarını kurduktan sonra Python’un bilgisayarımız da kurulu olmasına gerek oluyor mu?

Teşekkürler, saygıyla

Enes Bey, Pardus işletim sistemlerinde python2.7 ve python3.5 versiyonları kurulu geliyor. Tabikide proje python ile yazıldığı için ilgili python sürümünün kurulu olması gerekiyor. İyi akşamlar.

1 Beğeni

Çok teşekkürler Nuri Bey. :slightly_smiling_face:

Elinize sağlık güzel bir çalışma olmuş. Projenize benzer Debreate uygulamasını incelemenizi tavsiye ediyorum.

1 Beğeni

Masaüstü kısayolu yerleşmiyor.

1 Beğeni

işlemci mimarinizin 32bit olabilir. 32 bit paket oluşturun sorun çıkmayacaktır.
Türkçe karekter sorunuda olabilir. sorunun kaynağı işlemcininizin 32bit olması mühtemel.

1 Beğeni

İşlemcim 64 bitlik. deb paketi oluşturuyor. Ancak masaüstüne kısayol atamıyor.

1 Beğeni

icon dosyasında türkçe karekter yok ise icon dosyasının maksimum 64x64 olması gerek sanırım sorun burda. 64x64 deneyip geri bildirim verirseniz çözüm yollarını bulmaya devam edebiliriz…

1 Beğeni

Güncelleme zamanı geldi. aldığım mesajlardan yola çıkarak Uygulamaya Türkçe karekter uyarı fonskiyonu ekledim.
Yanlış anlaşılmaya neden olan “Desktop Kısayol” etiketini “Uygulamalar Klasörüne Kaydet” olarak değiştirdim. Bu etiketle ilgili ufak bir açıklama yapmak istiyorum “Desktop Kısayol” dan kasıt Bu seçenekle uygulamanızın kısayolu “/usr/share/applications/” dizinine oluşturuluyor. Arama cubuğundan uygulamanızın adını yazarak uygulamanızı çalıştırabilirsiniz. Masaüstüne kısayol eklemek istiyorsanız arama cubugundan aratarak uygulamaya sağ tıklayıp masaüstüne kısayol oluşturabilirsiniz.
Ilaveten 32 Bit işlemcilerle ilgili gözden kaçan hayati bir hatayıda düzelttim.

32Bit: https://yadi.sk/d/ySKwCY7V3T7YGg
64Bit: https://yadi.sk/d/oke4hNmZ3T7ahu
GitHub: GitHub - globalaplication/M: Python çalışmalarınızı paket haline getirir.

5 Beğeni

Emeğinize sağlık. Çok güzel bir çalışma olmuş. Githubtaki kaynak dosyadan yapabildim. Çalıştı. 64 bitlik deb paketini kurdum ama giriş yapamadım. Açılmadı. /usr/share/applications/ daki de çalışmadı. Ama istediğimi yapabildim kaynak dosyadan. Bir sorum olacak. /usr/bin deki python dosyam çalışıyor ama programım evince programını çalıştırmak için komut verince erişim engellendi hatası alıyorum.
Sizin şu andaki yaptığınız programda evince programını açabiliyor. Sebebi ve çözüm yolu nedir? (debreate kullanarak deb yapmıştım.)

2 Beğeni

32Biti deneyiniz lütfen. Programın çalışmama ihtimali yok 2 farklı işlemcide (32/64) 4 farklı linux dağıtımında test diyorum.

2 Beğeni

Hocam ellerinize sağlık öncelikle
İşlemleri sırasıyla gerçekleştiriyorum ve oluştur butonuna basıyorum “DEBIAN” ve “usr” adında iki klasör oluşuyor deb dosyası oluşmuyor ya da ben bulamıyorum yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler.

1 Beğeni

Uzun süredir ilgilenemiyordum kusura bakmayınız projeyi güncelledim sorunlu kısımlarını yeniden yazdım artık oluşan hatalar ile ilgili uyarı mesajları alacaksınız. Daha önceki versiyonda sadece bir py dosyası için simge tanımlayabiliyorduk bu versiyon ile birden fazla dosya için ayrı ayrı simge tanımlanabilir hale getirdim artık glade ile yazılan projeleride destekliyoruz. Bu haliyle daha ilgi çekici olacağını düşünüyorum. Geri bildirimler benim için çok önemli olumlu olumsuz yorumlarınızı esirgemeyiniz.

indir: meerkatV2.deb — Yandex.Disk

6 Beğeni

Millî bir yazılıma Millî çözümlerle uğraşmanız çok güzel. Ancak bilmeyenler için, programdaki ingilizce kelimeler can sıkacaktır. Tamamını Türkçeleştirebilirseniz daha güzel olacaktır (Versiyon → Sürüm, Name → Program İsmi vb.). Kolaylıklar diliyorum.

Sorunsuz çalışır olduğunda Pardus Mağazasında görmeyi umut ediyorum.

3 Beğeni

6 saat sonunda konu otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.