[NASIL] Oracle Java javaws Uygulamalarında Çift Tıklama Sorunu Çözümü

Arkadaşlar yeni bir nasıl belgesinden yeniden merhaba hepinize. Linux üzerinden çalışma ortamı kurmak için her geçen gün sorunlarımı hallederken, sizlerle de paylaşmak ve ilerleyen zamanlarda bende tekrar lazım olursa, hemen ulaşmak için, bulduğum önemli şeyleri yazıyorum.

Şimdi arkadaşlar bilmiyorum Oracle Java kurdunuz mu ama ben kurmak zorundayım. ERP programı kullanıyoruz Java tabanlı ve IcedTea benim programımı çalıştıramıyor. Java kurulumunu da bir “Nasıl” belgesi halinde yayınlayacağım yakında. Neyse ben Oracle Java kurup çalıştırıyorum programımı bir sıkıntı olmuyor fakat javaws yani Java Web Start uygulamalarında varsayılan olarak tıklama hızı 200 ms gibi kısa bir sürede oluyormuş. Bu sebepten javaws uygulamalarında bir pencereyi kapatacaksın yada bir butona basacaksın yani kısacası her fare ile yaptığın işi ikişer kere yapıyor ve kullanılamaz hale geliyor. Bu sebepten bu hızı biraz daha düşürürsek bizim işimiz çözülecektir. Hız düşürmek demek tepkime süresini artırmakla olur. Bunu biliyorsunuz umarım.
İlk olarak home dizinimize bir dosya oluşturuyoruz. Yani Pardus 17 için Sağ tık>Dosya Yarat>Boş Dosya diyoruz ve adını

.Xresources

veriyoruz. Dosya gizlidir. Bu sebepten göremeyebilirsiz. CTRL+H tuş kombinasyonu ile gizli dosyaları görebilirsiniz. Şimdi CTRL+H ile gizli dosyaları görünür yapıp oluşturduğumuz dosyayı herhangi bir metin düzenleyici ile açarak içerisine şu satırı yazıyoruz;

*multiClickTime: 400

ve kaydediyoruz. Oluşturduğumuz bu dosyayı şimdi de çalıştıralım. Sağ tık>Burada Terminal Aç diyoruz ve

xrdb ~/.Xresources

kodunu yapıştırıyoruz. Yapıştırır yapıştırmaz kendisi işlem yapar zaten. Yapmazsa enterlayın ve işlem tamamdır. Girip test edebilirsiniz.

1 Beğeni