[NASIL] Samba Üzerinden Yerel Ağda Kolay ve Hızlı Dosya Paylaşımı

Arkadaşlar herkese selamlar;

Bugün sizlere sayın @Yunusemre Hocamın verdiği bilgiler ve bipedu.wordpress.com blogunun sahibi ve yazarı bipedu takma isimli kişinin paylaşımından aldığım bilgilerle başardığım, samba üzerinden kolay ve hızlı klasör paylaşımı işlemlerini anlatacağım. Yöntem o kadar kolay ve hızlı çalışıyor ki eminim sizlerde çok beğeneceksiniz. Bu arada emeği geçenlere teşekkürler. Hemen başlayalım.

Not: Bu işlemler Pardus 17.0 Xfce sürümü için geçerlidir. İlerleyen zamanlarda Pardus 17.1 Xfce sürümü çıktığında da geçerliliğini koruyacaktır. KDE ve GNOME masaüstlerinde çalışıp çalışmadığı konusunda, thunar yükleyip isteyen test edebilir benim bir bilgim yoktur. Ubuntu 12.04 ve daha yüksek sürümlerinde ayrıca Linux Mint Xfce sürümlerinde de çalıştığı bipedu tarafından bildirilmiş kendi blogunda.

Gereksinimler;

Gereksinimleri tarif edildiği gibi yaptıktan sonra ilk olarak bir adet thunar dosya yöneticisi açalım. Ve resimlerde gösterdiğim gibi işlemlere başlayalım.
Buyrun işlemler;

1. İşlem

Eğer sizde bu menü yoksa thunar üzerinde, CTRL+M tuş kombinasyonu ile açabilirsiniz.
Gösterilen Düzenle menüsüne tıklayıp gösterilen seçeneği seçiyoruz.

1. İşlem

Bu pencerede de yine fare ile gösterilen ‘+’ butonuna tıklayarak yeni bir sağ tuş işlemi oluşturuyoruz.

1. İşlem

3

Gösterilen şekilde yada ‘Ad’ ve ‘Tanım’ kutucuklarını istediğiniz bir açıklayıcı veya tanımlayıcı cümlecik ile doldurarak komut satırına şu kodları yazalım;
pkexec net usershare add %n %f "" Everyone:F guest_ok=y

1. İşlem

Fare ile gösterilen simgesiz butonuna tıklayarak bir pencere daha açalım.

‘Simgeyi Şuradan Seç’ seçeneğini ‘Konum Simgeleri’ olarak seçip pencerede görüldüğü gibi yeşil olan bağlantı konum simgesini seçelim. Görsel açıdan güzel görünmesi içindir bu işlem. Aksi takdirde istediğiniz simgeyi seçebilirsiniz. Tamam butonuna tıklayarak pencereyi kapatalım.

1. İşlem

Şimdi bir önceki pencereye geri döndük ve yukarıda 2 sekme olduğunu ayrıca şu anda birinci sekmede olduğumuzu görmüşseniz diğer ‘Görünüm Durumları’ sekmesine tıklayarak geçiş yapalım.

Görüntüdeki ayarları aynen yapıyoruz. ‘Tamam’ butonu ile geri dönüyoruz;

Şimdi işlemler bitti artık klasörümüzü yada dosyamızı paylaşabiliriz fakat paylaşımı nasıl durduracağız?

Burada 2. işlemi tekrar yapıyoruz.

Ardından;

1. İşlem

Gösterilen şekilde yada ‘Ad’ ve ‘Tanım’ kutucuklarını istediğiniz bir açıklayıcı veya tanımlayıcı cümlecik ile doldurarak komut satırına şu kodları yazalım;
pkexec net usershare delete %n

1. İşlem

Fare ile gösterilen simgesiz butonuna tıklayarak bir pencere daha açalım.

‘Simgeyi Şuradan Seç’ seçeneğini ‘Konum Simgeleri’ olarak seçip pencerede görüldüğü gibi gri olan bağlantı konum simgesini seçelim. Görsel açıdan güzel görünmesi içindir bu işlem. Aksi takdirde istediğiniz simgeyi seçebilirsiniz. Tamam butonuna tıklayarak pencereyi kapatalım.

Şimdi bir önceki pencereye geri döndük ve yukarıda 2 sekme olduğunu ayrıca şu anda birinci sekmede olduğumuzu görmüşseniz diğer ‘Görünüm Durumları’ sekmesine tıklayarak geçiş yapalım. Burada 5. işlemi aynen tekrarlıyoruz.

İşlemler bitti şimdi penceremizin son haline bakalım;

Gördüğünüz gibi en altta 2 adet sağ tık seçeneği eklemiş olduk. ‘Kapat’ butonu ile kapatalım. Paylaşmak istediğiniz bir klasöre(dizine) sağ tıklayarak menüde seçeneklerin olduğunu görüyor olmalısınız. ‘Samba Üzerinden Yerel Ağda Paylaş’ seçeneğine tıkladığımız zaman bizden parola isteyecektir.

Parolayı girip ‘Kimlik Doğrula’ butonuna bastığımız zaman artık klasörümüz(dizinimiz) paylaşılmış olacaktır.

Önemli Not: Paylaştığımız bu klasör yada namıdiğer dizin sadece okuma modunda diğer bilgisayarlar tarafından erişilebilir. Eğer diğer cihazlar tarafından da yazılır silinir veya düzenlenebilir dosyalar paylaşmak istiyorsanız 3. işlemde girdiğimiz komutta biraz değişiklik yapmamız gerekecektir. Komutu şu şekilde yeniden düzenleyerek full yetkili bir dizin paylaşmış olursunuz;

pkexec net usershare add %n %f "" Everyone:F guest_ok=y && chmod 777 %f

Herkese kolay gelsin.
Kaynak(Source):bipedu.wordpress.com ve @Yunusemre Bey. Teşekkürü borç bilirim. Selametle…

7 Beğeni

iyi günler Musa Bey, yazdıklarınızı uyguladım. Windows PC’den Pardus üzerindeki paylaşıma windows makineden erişemiyorum. İzniniz yok mesajı alıyorum.

ikincisi aynı ağda olmama rağmen Pardus makine windows pc mi görmüyor.

Bence öncelikle Pardus üzerinden Windows’u görmeye çalışın.

Ben aynı şeyleri harfien yapmama rağmen olmuyor. Bilgisayarların ikisi de Pardus. Fatih Projesi ağı var. Ama olmuyor.

Selamun Aleyküm
Eğer okulda çalışıyorsanız f@tih ağı ana ünitesi odalardan ağa bağlanan masaüstü bilgisayarlara farklı, akıllı tahtalara farklı, wireless ile bağlanan cihazlara farklı IP grubu dağıtıyor. Aynı grupta olan cihazlar kendi arasinda dosya paylaşımı yapabiliyor. Farklı gruptakiler birbirleriyle paylaşım yapamıyor. Örneğin benim çalıştığım okulda öğretmenler odasındaki bilgisayar ile sınıftaki akıllı tahtanın IP yapılandırmalar şöyle,
IMG_20171227_085125_crop_485x209
IMG_20171226_094220_crop_447x325
Bir grupta 192.168’li IP dağıtılmışken diğerinde 10.23’lü dağıtım var. Buna dikkat edin, kolay gelsin.

1 Beğeni

Ağ bağlantısı kurmak mı lazım. Ne yapmam lazım?

Önce yukarıda bahsettiğim durum ağ paylaşımı yapmak istediğiniz bilgisayarlarda var mı tesbit edin

Nasıl tesbit edeceğim?

Windows ta denetim masası - ağ ve paylaşım merkezi - solda bağdaştırıcı ayarları olacak ona tıklayın. Ekranda bağlantılar görünecek, çift tıklayıp ayrıntılara basın, IP numaranızı görebilirsiniz. Bu arada okulda mi çalışıyorsunuz, hangi cihazlar arasında paylaşım yapmaya çalışıyorsunuz? Bahsettiğiniz bilgisayarların ikisi de kabloyla mi baglaniyorlar ağa? Biri kablo ile öbürü kablosuz adaptör le baglaniyorsa olmaz.

1 Beğeni

Bilgisayarların ikisi de pardus 17. Windows bilgisayar yok. Okulda yöneticiyim. Fatih ağ alt yapısı üzerinde internete bağlı. Kablolu yani.

Anladım sayın hocam, demek yukarıdaki işlemleri yaparken bir sorun olmuş. Uzman arkadaşlar hafta içi yardım edecektir. Kolay gelsin…

Ağınızda windows yoksa direk nfs ile dosya paylaşımı yapabilirsiniz.

1 Beğeni

Aynı dns noyu mu yapacağım?

/home/fatih/paylasim 192.168.1.1/24(rw,sync) şeklinde yaptım. Restart yapınca da aşağıdaki ileti çıkıyotr.

fatih@FatihPC:~$ /etc/init.d/nfs-kernel-services restart
bash: /etc/init.d/nfs-kernel-services: Böyle bir dosya ya da dizin yok
fatih@FatihPC:~$
Bendeki ağ bu şekildeEkran görüntüsü_2018-01-08_13-44-56

192.175.37.1/24 = (paylaşım verilecek bilgisayarın ip numarası veya bloğu) ip/24 olarak düzenleyin ve restart komutunu
sudo /etc/init.d/nfs-kernel-services restart (sudo) ile çalıştırın.

/home/fatih/paylasim 192.175.37.1/24 =ip/24 bu şekilde mi?

fatih@FatihPC:~$ sudo /etc/init.d/nfs-kernel-services
[sudo] password for fatih:
sudo: /etc/init.d/nfs-kernel-services: komut bulunamadı
fatih@FatihPC:~$

sadece /home/fatih/paylasim 192.175.37.1/24 şeklinde olacak ordaki =ip/24 blok ifade ediyor diye not olarak yazmıştım.

sudo apt-get install nfs-common 
sudo apt-get install nfs-kernel-server 
sudo /etc/init.d/nfs-common start
sudo /etc/init.d/nfs-kernel-server start

Paketleri kurulu değilse kurunuz.

1 Beğeni

Ekran görüntüsü_2018-01-08_16-04-50
install yazan kısmımı yüklemeliyim.

Yukarı yazdığım paketleri kurup start yaptınızmı?

Keep seçeneğiniz seçin
Komutu yazarken restart yazmamışız
sudo /etc/init.d/nfs-kernel-services restart