Pip ile Modül Kurulum Hatası

Arkadaşlar sorunumu çözemedim.

Formatlayıp Pardus 23 'ü yeniden sıfır kurulum yaptım.

python3-pip komutu ile pip kurdum.

Ancak ne yaparsam yapayım pip hiç bir modülü kurmuyor sürekli hata veriyor.

Ekran görüntüsünü paylaştım.

Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim teş

ekkürler.

Bu arada pip versiyonumu vb de paylaştım ekran görüntüsü olarak.

sudo rm -rf /usr/lib/python3.11/EXTERNALLY-MANAGED komutundan sonra yeniden deneyebilir misiniz?

1 Beğeni

Burada 2 seçeneğiniz var, ya Pardus’un paketlerindeki python paketlerini kullanmak, ya da pip kullanmak için sanal ortam oluşturmak.

Python paketlerini Pardus’un paket yöneticisi yönetiyor. Yani istediğiniz python kütüphanesini apt ile kuruyorsunuz sudo apt install python3-requests gibi.

Bunu istemezseniz ve pip kullanmak isterseniz, aynı hatada yazdığı gibi:

If you wish to install a non-Debian-packaged Python package, create a virtual environment using python3 -m venv path/to/venv

Komutuyla sanal bir python ortamı oluşturup pip’i ve python’u oradan çalıştıracaksınız. Pip ile kurduğunuz paketler oraya kurulacak ve python da sistemden değil oradan çalışacak.

1 Beğeni

Bildiğim kadarıyla artık pip yerine pipx kullanıyor. Sürüm ve bağımlılık sorunları için tek bir arabirim kullanılıyor.

1 Beğeni

Bu arada hataya bakınca .local/bin PATH’e ekli değil diyor.

PATH=$PATH:/usr/local/bin

komutu ile path’e ekledim. sonrasında yaptığım kurulumlarda sorun olmadı. Şu an Qt Designer kurdum çalışıyor. Sanırım çözüldü…

Özetlemek gerekirse

1. sudo rm -rf /usr/lib/python3.11/EXTERNALLY-MANAGED komutunu uyguladık.

2. pip 'i güncelledik.

3. PATH=$PATH:/usr/local/bin ile path e ekledik.

Sorun çözüldü. Aksi bir şey yaşarsam bilgilendiririm.

Teşekkürler destekleriniz için.

Bu arada qt5 designer kurmak istedim. Sonuç resimde mevcut.

yukarıdaki komuttan sonra pyqt5-tools designer dediğimde “pyqt5-tools : bulunamadı” hatası veriyor