Ram Kullanımı Hakkında [İşletim Sistemi Kurucularına]

Merhaba,

//////////////////////////////// HİKAYE FASLI ////////////////////////////////
Dün gece arka plana takıldım kaldım dedim güzel bir program varsa bir arka planda ben yapam felan, araştırırken bir kaç programdan sonra gimp işimi görecek çok iyiymiş dedim ve gimp üzerinde resimlerde şeffaflık felan filan uğraşırken istediğimi yaptım en son normalde arka planda gelen pardus logolu arka plana ekleme yapacaktım yaptığım resmi ve aramaya başladım background klasörü içerisinde olduğunu anladım önce sonra başladım bilgisayar içinde arama yapmaya ve bulamadım orda ara burda ara derken en son “sistem ayrıldı” olarak adlandırılan korunmuş alanda herhalde dedim arka plan görselleri sonra sistem ayrıldı kısmının içinde bir arama yaptım :slight_smile: ve olanlar oldu :slight_smile: arama fonksiyonu “kedibalığı” çıldırdı sistem birden dondu bir neyse yavaştan yavaştan düzelene kadar bekledim görev yöneticisini açınca birde ne göreyim kedi balığı kendinden geçmiş mavi balinaya dönmüş bilgisayarın 16 gb rami var kedi balığı 14.6sını kullanıyor :slight_smile: bu belkide iyi birşeydir bilemiyorum çünkü normalde ihtiyacım olduğunda yaptığım işlem için bilgisayarın bütün performansını kullanıyor olması gayet iyi birşey bütün performansı kullanmasa ne anladım ben bu 16 gb ram den niye varki kullanması harika fakat klasik kullanım için mantıksız bir hareket olduğunu düşünüyorum çünkü bilgisayar dondu ve tıkandı bir an işletim sistemi göçtü sandım, demem o ki görüntü olarak iyi durmadı en azından işletim sistemi için gereken + 200 mb gibi bir rami saklı tutsaydı belkide böyle bir görüntü kirliliği oluşmayacaktı. Durumu bu işten anlayan ekip bir incelerse aksiliğin nerde olduğunu çözebilir sanırım belkide tamamen benden kaynaklı bir sorundur ama ben yinede bildirmek istedim belki ucundan bucağından işinize yarayabilir.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
//////////////////////////////// DURUMUN ÖZÜ ////////////////////////////////
“catfish” uygulaması -ihtiyaç halinde- ramin hepsini kullanıyor o kadar fazlaki kullanımı işletim sisteminin donmasına ve kilitlenmesine sebebiyet veriyor bu uygulamanın ram kullanımını düşürmenin veyahut ram kullanımını ayarlamanın bir yolu varmı ?
belkide ben sistemsel olarak korunan kısımda arama yaptığım içinde böyle birşeyle karşılaşmış olabilirim ama sistemsel korunan aygıtları otomatik gizlemek daha mantıklı olabilir benim gibi herkesin kurcalaması kötü imaj yaratabilir bilmeyen kurcalamasın arkadaş :slight_smile:
Şu aşamada benim bir sorunum yok bilgisayarı yeniden başlatınca sorun felan kalmadı eskisi gibi herşey lakin bu bildirim işinize yarayabilir çünkü windows günde 500 defa çöksede çökmesine alışkın olduğumuzdan onda tepki vermiyoruz fakat pardusumun 1 kerecik bile tıkanması üzdü beni.
//////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

Saygılarımla
Devrim Mehmet

2 Beğeni

Hocam bahsettiğiniz olayı kernel üstleniyor swap alanıyla. swap alanını sdd olmayan bir makinada ayarlayıp yani HDD de yer verdiyseniz ve runtime kullanılan ram kapasitesi sınıra ulaştığında otomatik olarak swapa düşersiniz ve bu da swap alanı eritme hızınıza ve HDD nizin random okuma yazma hızına bağlı olarak sisteminizde pause lar oluşturmaktadır. Sistem halt yemediği sürece biraz donmuş gibi gözükür.

Ve tabii ki uygulamadan kaynaklı memory leak ler olabilir, bunun önüne geçmek için de GUI tty dan konsol tty a düşmekten korkmayın, linuxta ölümcül komut olan kill -9 ile her processesi öldürebilirsiniz.

Bu geri bildiriminiz üzerine bir araştırma yapılır ve eğer kullanıcı hatası olmayan bir memory leak var ise gerekirse uygulamayı öntanımlıdan kaldırırız, alternatifine bakarız; ama önceliğimiz çözüm üretecek yamalar olacaktır.

Teşekkürler.

4 Beğeni

Mesajınızı anlamakta -bilgisizliğimden ötürü- güçlük çektim ama anladığım kısmıyla birilerine ulaştı mesajım ve yapılması gereken bir şey varsa yapılacak dediğim gibi ben sorunumu çözdüm artık bir problemim yok umarım sizinde işinize yaramıştır geri bildirim.

Kolay gelsin.

Saygılarımla
Devrim Mehmet

2 Beğeni