TBS Tv Kartı Sürücü Yüklemesi

Tbs 6922se tv kartımı daha önceden ubuntu üzerinde aşağıdaki komutları çalıştırarak yükleyebiliyordum.

sudo -i
mkdir tbs && cd tbs
wget https://www.tbsiptv.com/download/common/tbs-linux-drivers_v170330.zip
unzip tbs-linux-drivers_v170330.zip
tar xfv linux-tbs-drivers.tar.bz2
cd linux-tbs-drivers/
./v4l/tbs-x86_64.sh
make && make install
reboot

Pardus üzerinde denediğimde "
make && make install" komutlarına kadar çalıştırdım fakat bu komutları uygulamak istediğimde aşağıdaki hatayı veriyor yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

make -C /root/tbs/linux-tbs-drivers/v4l 
make[1]: Entering directory '/root/tbs/linux-tbs-drivers/v4l'
Updating/Creating .config
Preparing to compile for kernel version 4.9.0
File not found: /lib/modules/4.9.0-4-amd64/build/.config at ./scripts/make_kconfig.pl line 33, <IN> line 4.
make[1]: *** No rule to make target '.config', needed by '.myconfig'. Durdu.
make[1]: Leaving directory '/root/tbs/linux-tbs-drivers/v4l'
Makefile:26: recipe for target 'all' failed
make: *** [all] Error 2
1 Beğeni

Ubuntunun hangi sürümü ve hangi çekirdek sürüm yüklüydü?

1 Beğeni

Ubuntu 14.04 LTS, kernel versiyonu tam emin değilim ama 3.13 sanırım. Fakat daha sonra 16.04 LTS ile de sürücü yüklemesi yapmıştım aynı tv kartı için.

1 Beğeni

Erkan Bey make kurulu olmayabilir.
sudo apt-get install make komutu ile make kurmayı deneyiniz isterseniz. Selametle kalınız.

Selamlar;
Hatta eliniz değmişken;

automake, autoconf u da kurmanızı öneriririm.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Yükleme yapabilmek için her şeyden önce build-essential paketini yüklemek gerekiyormuş.

Bu paket pardusta hazır yüklü gelmediği için ben hata mesajlarına bakarak önce make, sonra gcc, daha sonra g++ “paketlerini” (ya da her ne iseler) yükledim, arada bir yerde build-essential yüklemesini de yaptım, sonuçta bağlantılar karıştı sanırım.

Düzeltmek için make, gcc ve g++ paketlerini kaldırdım sonra build-essential paketini kaldırdım. tbs ve linux-tbs-drivers klasörlerini içindekilerle birlikte tamamen sildim.

Daha sonra sıfırdan başlayarak yükleme yapınca mutlu sona ulaştım :slight_smile:

sudo -i
apt-get install build-essential
mkdir tbs && cd tbs
wget https://www.tbsiptv.com/download/common/tbs-linux-drivers_v170330.zip
unzip tbs-linux-drivers_v170330.zip
tar xfv linux-tbs-drivers.tar.bz2
cd linux-tbs-drivers/
./v4l/tbs-x86_64.sh
make && make install
reboot

Yüklemenin başarılı olup olmadığını kontrol için:

dmesg | grep dvb

komutunu yazınca tv kartı ile ilgili yazılar gelir, yükleme olmadıysa bir şey gelmez.

Diğer tbs kartların çoğunda prosedür aynı sadece wget komutundan sonra gelen sürücü linkini değiştirmeniz gerekir.

2 Beğeni