Texstudio açılmaması sorunu

merhaba. texstudio programını bugüne kadar sorunsuz kullanıyordum. bugün programı başlattığımda küçük bir pencerede program başlıyor gibi oluyor daha sonra hemen kendini kapatıyor. Neden olabilir? Programın son sürümünü Türkçe dil desteği var diye (depodaki sürümünün yok) kendi sitesinden .deb uzantılı dosyasını indiriip paket kurucuyla kurdum. Sorun bundan kaynaklanır diye kaldırıp depodakini de kurdum ama sonuç değişmedi. paket güncelleme de yaptım. Uçbirimden açmaya çalıştığımda ‘‘Gerçel sayı istisnası’’ yazıyor.

Merhaba,
texstudio programını sisteminizden kaldırıp Ev dizininine giriniz. CTRL-H basarak gizli dizin/dosyaları görünür yapınız. Bu dizinde ve .config dizininde texstudioya ait dosyaları/dizinleri siliniz.

Bu işlemlerden sonra texstudio paketini depodan tekrar kurunuz, depolarımızda Türkçe destek dosyası da bulunmaktadır. texstudio-l10n paketini yüklemeniz yeterlidir.

1 Beğeni

Cüneyt bey sorunum çözüldü ancak texstudio-l10n paketini yüklememe rağmen Türkçe dil desteği yok. Bu konuda yapabileceğim bir şey var mı acaba?

Merhaba şimdi fırsat buldum denemeye haklısınız l10n paketinde türkçe bulunmuyor.

Texstudionun sitesinden son sürüm Kurulum dosyasını indirerek aşağıdaki şekilde kurulum sağlayabilirsiniz.

sudo dpkg --force-all -i texstudio-qt4_2.12.6-2_amd64.deb
sudo apt-get -f install

Ancak Türkçe dilini seçtiğimde %5 - %10 Türkçeleştirildiğini gördüm. Tercih sizin.

1 Beğeni

Doğru Türkçe destek çok az. Depodakinde karar kıldım. Teşekkürler.