Virtualbox ekran çözünürlük nasıl oluyor

merhabalar.
virtualbox sanal makinada pardus kurdum. ama ekran çözünürlüğü maximum 1024+768 . benim tam ekran kullana bilmem için 1366+768 gerekiyor. 2 gündür internetten araştırdım. konsoldan kodlarla yapmaya çalıştım olmadı. sonra sorunun misafir eklentisi ile alakalı olduğu sonucuna vardım. asıl sorun burada.
pardus üzerinden aygıtlardan misafir eklentileri cd kalıbı yükleye tıklıyorum. ama eklentiyi buluyor ve sürücüye takılıyor ama yükleme yapmıyor. manuel olarak kurmaya çalıştım o da olmadı. pardustan synaptic pakek yükleyici çalıştırmaya çalışıyorum " no touchpad was found in this system…" şeklinde uzun bir hata veriyor.ne ettimse bunuda beceremedim.
internetten bulduğum bütün çözüm yollarını denemedim ama olmadı. lütfen bana yardımmcı olurmusunuz?

synaptic paket yöneticisinden “virtualbox-guest-additions-iso” paketini yükleyebilirsiniz.

sanırım burada synaptiks ile synaptic birbirine karışmış, “synaptic” çalıştırmalısınız.

3 Beğeni

doğru, bende hata veren synaptiks. peki synaptic paket yöneticisini nasıl çalıştıracağım

synaptic paket yöneticisini buldum. çok sağolun allah senden razı olsun gardaş. iki günden beri isim benzerliğinden dolayı snaptikle uğraşıp duruyormuşum… çok çok çok teşekkür ederim

1 Beğeni

son bir sorum olacak.
synaptic paket yöneticisinden guest-additions-iso eklentisini bularak yükledim. sistemi yenien başlattım. ama çözünürlükü hala düzeltemiyorum. tam olarak nasıl yapacağım .

Virtualbox’ın konak üzerindeki sürümüyle ziyaretçi eklentileri sürümü uyumsuz olabilir. En son incelediğimde paket yöneticisindeki 4.3.18’di. Virtualbox’ın yeni sürümü 5.1.14. Belki sorun bundan kaynaklanıyordur. Ziyaretçi eklentilerini manuel olarak yüklemenizi tavsiye ederim.
Bunu yapmak için öncelikle misafir disk kalıbını yerleştirin. Daha sonra uç birimi açıp
sudo apt-get install build-essential module-assistant komutunu girin. Ziyaretçi eklentileri kernel’in başlık dosyalarını da istediği için sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r) komutunu girerek başlık dosyalarını yükleyin. Son olarak misafir ekletileri kalıbının yerleştiği diske girerek sudo ./VboxLinuxAdditions.run komutunu çalıştırın. Bende sorunsuz şekilde çalıştı.

1 Beğeni

Tüm denemelerime rağmen son komutu çalıştıramadım. Ne yapmalıyım

Arkadaşlar Pardus 17 de sıkıntı yaşıyordum.
Problemi aşağıdakiler ile çözdüm. Fakat başına

## sudo

ekleyin

VirtualBox Guest Additions Kurulum (Misafir Eklentisi)

Sistemi açtıktan sonra pencerenin menü kısmında bulunan “Aygıtlar” kısmına tıklayıp, açılan listeden “Misafir eklentileri CD kalıbını yerleştir” seçeneğine tıklayalım. Sonrasında ise alttaki komutları sırası ile uçbirime girelim.

#cd /media/cdrom0
#cp VBoxLinuxAdditions.run /root
#cd /root/
#chmod 755 VBoxLinuxAdditions.run
# ./VBoxLinuxAdditions.run

Herkese selamlar…
Pardus 17 yi Virtualboxa kurdum. Ancak eksan çözünürlüğü 1024 x 768 den yukarısı maalesef gözükmüyor. Yukardaki bütün işlemleri yapmama rağmen genede yapamadı

m.

Yardımcı olursanız memnun olurum.

Merhaba @yahyayildirim Bey,

Virtualbox daki Pardus a virtual box guest additions ı yükleyip yeniden başlattığınızda tam ekran yapabilirsiniz. Forumda biraz araştırın.

Selamlar.

Cevabınız için teşekkür ederim @Yunusemre
Virtualbox Guest Additions u yükledim zaten. Buna rağmen maaleseff çözünürlüğü değiştiremiyorum. Link verirseniz memnun olurum.

Rica etsem nasıl yüklediniz adım adım anlatır mısınız. Girdiğiniz komutlar da gerekli; history den bakabillirsiniz. Yardımcı olmaya çalışacağım.

Öncelikle geç cevap verdiğim için özür diliyorum @Yunusemre

Aşağıdaki şekilde yükledim.

root@pardus17:/home/pardus# history
1 cd /media/cdrom0
2 cp VBoxLinuxAdditions.run /root
3 cd /root/
4 chmod 755 VBoxLinuxAdditions.run
5 ./VBoxLinuxAdditions.run
root@pardus17:/home/pardus#

Pardus 17.1 ile çalıştırdım.
İzlediğim adımlar aşağıdaki gibidir

1. sudo apt-get install build-essential module-assistant
  2. sudo apt-get install linux-headers-$(uname -r)
  3. cd /media/cdrom0
  4. cp VBoxLinuxAdditions.run /root
  5. cd /root/
  6. chmod 755 VBoxLinuxAdditions.run
  7. ./VBoxLinuxAdditions.run
  8. Ayarlar-> Görüntüle → Yeni Çözünürlük