Wireless Adaptör Kurma

(Mahmut Arslan) #1

Merhabalar.Ben Pardus 17.1 kullanıcısıyım.Bilgisayarımda Airties Air 2410 Wireless Adaptörü var fakat bunu sistem görmüyor.Driverı bilgisayarımda dosya olarak mevcut fakat nasıl kuracağımı bilmiyorum.Yardımcı olabilir misiniz ?

(Cüneyt Ulusoy) #2

Driver dosyasının adı-uzantısı nedir acaba?

(Mahmut Arslan) #3

Bir klasör içinde kurulum .exe olarak mevcut

(kaan) #4

uzantısı sh run tar.gz olan dosya mevcutmu?

(Mahmut Arslan) #5

Hayır öyle bir dosya bulunmuyor

(kaan) #6

Pardus v17.0 wirelees adaptör sorunu çözümü rt5370usb ralink linkindeki adımları uygulayıp deneyiniz.

(Mahmut Arslan) #7

Kablolu internet imkanım yok synaptic paket yükleyiciden paket indirmesi yapamıyorum

(Cüneyt Ulusoy) #8

Kayıtlı mail adresinize dosyalar gönderildi, bağlantısı olan bir bilgisayardan dosyaları indirerek talimatı uygulayınız.

(Cüneyt Ulusoy) #9

Öncelikle bilgisayarınızı kablolu olarak internete bağlamalı ya da linkteki dosyaları başka bir bilgisayarda indirip bilgisayarınıza kopyalamalısınız.

1- Aşağıdaki linkten Adaptörünüz için “Windows” sürücüsünü indirin. Ya da bahsettiğiniz var olan sürücünün içerisinde aynı dizinler var ise kullanabilirsiniz.

airties.com/usb_drivers/AirTiesWirelessUSBAdapterSetup_1.0.1.0.zip

2- İndirmiş olduğunuz sıkıştırılmış dosya üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak Buraya ayıkla seçerek arşivden çıkartınız.

3- Arşivden çıkartılan AirTiesWirelessUSBAdapterSetup_1.0.1.0 dizini içerisinde Drivers > Air2410-Air2411> XPDriver dizini içine girerek burada terminal açınız.

4- Konsola aşağıdaki komutu giriniz…

sudo apt-get install ndiswrapper-* entere basınız. Sizden şifrenizi girmeniz istenecektir, şifrenizi girip entera basınız.not: şifreniz ekranda görüntülenmyecektir.

Yükleme işlemi bittikten sonra,

5- Aşağıdaki komutu giriniz,

sudo ndiswrapper -i bcmwlhigh5.inf

işlem tamamlandıktan sonra aşağıdaki komut ile sürücünün yüklenip yüklenmediğini kontrol ediniz.(bcmwlhigh5 : driver installed yazmalı) (Olmaz ise XP yerine diğerlerini deneyiniz)

sudo ndiswrapper -l

6- Bilgisayarınızı kapatıp yeniden başlatınız.

Not: Ndiswrapper paketi ve bağımlılıklarını indirmek için BURAYA tıklayınız. Arşivden çıkartarak dosyaları gördüğünüz dizinde ;
sudo dpkg -i *.deb

(Mahmut Arslan) #10

Dediiklerinizi uyguladım fakat en son komutta invalid driver diyor yani yuklenmisligi kontrol ettigimde hata çıkıyor.ama tekrar yuklemeye calisinca da driver has been installed diyor

(Cüneyt Ulusoy) #11

sudo ndiswrapper -l

ile yüklü sürücüyü görüp;

sudo ndiswrapper -r driveradı

yazarak kaldırabilirsiniz. Daha sonra tekrar başka bir sürücü yüklemeyi deneyebilirsiniz.

(Mahmut Arslan) #12

Couldn’t remove diyor.boyle bir dosya yada klasor yok diyor. Ama ndiswrapper -i driveradi yazdigimda is already installed diyor