2. ekranı ana ekran olarak ayarlama

Merhabalar,
Bugün eski dizüstü bilgisayarıma Pardus yükledim ve foruma da yeni üye oldum. Aktif olarak kullanmak ve gelişmeleri takip etmek istiyorum. Bu vesileyle ilk sorumu da soruyorum: bilgisayara bağladığım büyük monitörü ana ekran olarak ayarlamak istiyorum. “Görüntüle” menüsünden bunu yapabiliyorum ama panel ve başlangıç menüsü birinci ekranda kalıyor. Bunu daha önce yaşayan oldu mu? Şimdiden teşekkürler

1 Beğeni

Ayarlar - Panel - Görüntüle seçeneğinde Çıktı seçim kutusundan seçebilirsiniz.

Bu arada laptop ekranını tamamen devre dışı bırakmak isterseniz şu yolu izleyebilirsiniz.

1. xrandr çıktısından laptop ekranının adını bulun.
xrandr | grep connected
eDP-1 connected primary 1920x1080+1920+0 (normal left inverted right x axis y axis) 344mm x 193mm
DP-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
HDMI-1 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)
DP-2 connected 1920x1080+0+0 (normal left inverted right x axis y axis) 477mm x 268mm
HDMI-2 disconnected (normal left inverted right x axis y axis)

1. /etc/default/grub dosyasının içinde bulunan GRUB_CMDLINE_LINUX="" satırını GRUB_CMDLINE_LINUX="video=<ekranadı>:d" şeklinde değiştirip kaydedin.

2. update-grub komutunu çalıştırın. ve yeniden başlatın. Laptopunuzun ekranı tamamen devre dışı kalacaktır.

Geçen ilk kez denedim direk çalıştı. Windowstakinden pek farklı değil ve kolay. XFCE ile yaptım.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.