2. Monitör Ekleme (Dizüstü + 2 Monitör = 3 ekran)

Merhaba,
Dizüstü bilgisayarımda Pardus GNOME 23.1 kurulu. Bir monitör bağlayıp sorunsuz kullanabiliyorum ancak ikinci monitörü bağladığım zaman ikinci monitör ekranına görüntü gelmiyor.
Ayarlar → Ekranlar kısmına girdiğim zaman sadece iki ekran (dizüstü ve birinci monitör) gözüküyor. İkinci monitörü nasıl ekleyebilirim?

1 Beğeni

Laptopunuzda ikinci bir ekran kartı varsa eğer bir port sadece o ekran kartına bağlı olabilir, örneğin displayport sadece nvidia’ya bağlıdır. Onun için de o ekranı nvidia sürücüsünün sürmesi gerekiyor. Xorg ayarlarından yapılabilir mümkündür.

Sisteminizin tam bilgilerini, hangi donanımlara ait olduğunu ve hangi çıkışlar olduğunu öğrenebilir miyiz?

Şu linke de bakabilirsiniz:
https://forum.pardus.org.tr/t/intel-nvidia-icin-etc-x11-xorg-conf-ayarlari/24542/2

1 Beğeni

Sistem özelliklerini Hardinfo programı ile paylaşıyorum. Ancak bilgisayarımda ikinci bir ekran kartı daha var: NVIDIA GeForce 940MX.
Daha önce ekran kartımı sisteme tanımlamak istedim ancak başarılı olamamış olabilirim.

Port bilgilerini de ekran görüntüsü ile paylaşıyorum. 1 HMDI, 1 TypeC, 3 USB port var.

Başka bilgiler lazımsa onları da paylaşabilirim.

Desteğiniz için teşekkür ederim :slight_smile: .

sudo apt install nvidia-driver

bu komut ile nvidia sürücüsünü kurabilirsiniz. Laptop olduğu ve hibrit ekran kartı içerdiği için sorun yaşayabilirsiniz de, yaşamayabilirsinizde. Bende de Intel + Nvidia gpu mevcut. Varsayılan olarak intel yerine Nvidia kullanıyorum çünkü ek monitörüm 144hz ve intel 60hz üstünü güzel desteklemiyor gibi.

Attığım linkte örnek bir Xorg dosyası ayarı var, tabi bunu hiç yapmadan önce sadece sürücüyü kurup yeniden başlatın bir.

Eğer yine ekran tanımazsa tekrar şu komutların çıktılarına bakalım:

• lspci -v | grep VGA -A11
  • cat /etc/default/grub | grep CMDLINE
1 Beğeni

Benim de başıma gelmişti. Çok uğraşıp düzeltememiştim. Sonra bilgisayarın hdmi portu bozuk diye tamire götürünce kablo bozuk çıkmıştı. Mümkünse başka bir kablo ile de deneme yapın.

Kabloyu yeni aldım.
Aynı donanım ile iş dizüstü bilgisayarımda (Windows işletim sistemi) iki monitör kullanabiliyorum.

Zaten yüklü olduğunu söyledi:
Depo’da nvidia olarak aratınca aşağıdakiler geliyor, liste uzuyor.

Komut çıktıları:

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation HD Graphics 620 (rev 02) (prog-if 00 [VGA controller])
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. HD Graphics 620
Flags: bus master, fast devsel, latency 0, IRQ 129, IOMMU group 0
Memory at ed000000 (64-bit, non-prefetchable) [size=16M]
Memory at c0000000 (64-bit, prefetchable) [size=256M]
I/O ports at f000 [size=64]
Expansion ROM at 000c0000 [virtual] [disabled] [size=128K]
Capabilities:
Kernel driver in use: i915
Kernel modules: i915

00:04.0 Signal processing controller: Intel Corporation Xeon E3-1200 v5/E3-1500 v5/6th Gen Core Processor Thermal Subsystem (rev 02)

GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT=“quiet splash”
GRUB_CMDLINE_LINUX=“”

Aşağıdaki bağlantıya bir gözatın. Şuan sadece intel ekran kartı aktif.

2 Beğeni

ayna ekranlar sekmesine çentik at 2 si de görünecektir

Tüm adımları tamamladım ancak şu hatayı veriyor:

nvidia-smi
NVIDIA-SMI has failed because it couldn't communicate with the NVIDIA driver. Make sure that the latest NVIDIA driver is installed and running.

NVIDIA sürücüsünü de yükledim.

Orası nerede oluyor?

Denediniz mi?