23.2 gnome klavye sorunu

Merhaba,
Casper Nirvana x600.5700_bv00x_g_f amd ryzen 7 dizüstü bilgisayarıma gnome 23.2 kurdum. Fakat kurulum sonrasında klavye çalışmıyor. Örneğin internet tarayıcısına g harfini yazdığımda 19 tane g harfi yazıyor. 2 karakter yazarsam aynı şekilde tekrarlıyor. gggggggggggggggggoooooooooooooo gibi. Backspace tek sefer dokunursam geriye doğru tekrar kadar siliyor. Erişebilirlerten ekran klavyesi ise her ekranda çalışmıyor.

Bu esnada makine yaklaşık 20 saniye donuyor.

Aynı sorun Linux mint sürümünde de oldu. Win11 kurduğumda sorun olmadı. Pardus 23.2ye dışardan usb ile manuel klavye taktığımda sorun yaşanmıyor.

Sizce bu sorun nasıl çözülür?

Ayarlar → Erişilebilirlik → Klavye → Klavye Yardımcısı gibi bir seçenek varsa orada tekrarlayan tuşlar seçeneğini kapalı konuma getiriniz.

Merhabalar,

Bazı yeni nesil donanımlar kernel 6.1 ile uyumlu çalışamamaktadırlar.

Cihazınızda kernel uyumsuzluğuna bağlı hatalar olabilir. Pardus 23.2 GNOME Backports sürümünü deneyerek hatanın devam edip etmediğini paylaşabilir misiniz?

Cevabınız için teşekkür ederim. Tuş yinelemesi açıkmış, kapalı yaptım. Çözüldü. Fakat bu sefer harfler seri bir şekilde yazmıyor. Her iki karakter arası 3 saniye bir gecikme olmaya başladı.

İnternet sayfasından öğrendiğim kadarıyla

Erişilebilirlik’te yavaş tuşlar diye bir seçenek var mı? Varsa kapatın veya tik işaretini kaldırın. Verdiğim bağlantıda bir yorumcu, Ubuntu’nun son sürümünde insanlar, kazara Shift tuşuna basarak yavaş tuşları etkinleştiriyorlar diye Gnome Kontrol Merkezi’nden yavaş tuşlar seçeneğini kaldırmışlar.

Eğer Pardus’ta da yoksa siz de o yorumcunun önerdiği gibi uçbirimde

# Get current value of keyboard accessibility (enabled = true , disabled = false)
gsettings get org.gnome.desktop.a11y.keyboard enable
# Get current value of slowkeys-enable
gsettings get org.gnome.desktop.a11y.keyboard slowkeys-enable
# Turn it off!
gsettings set org.gnome.desktop.a11y.keyboard slowkeys-enable false

# Get current value of stickykey-enable
gsettings get org.gnome.desktop.a11y.keyboard stickykeys-enable
# Turn it off!
gsettings set org.gnome.desktop.a11y.keyboard stickykeys-enable false
# Finally, turn the entire keyboard accessibility options off (this should disable the SHIFT key shortcuts)
gsettings get org.gnome.desktop.a11y.keyboard enable false

//Deneyebilirsiniz.

Yavaş tuşlar Yazım Yardımı menüsünün içinde . Resimde o ayar kapalı gözüküyor .

Bugün Pazar günü olması sebebiyle Pardus ekibi tatilde olabilir.

Ben, bu kadar yardımcı olabiliyorum.

@kaan Kaan bey ve @cuneyt.ulusoy Cüneyt bey müsait olduklarında bir yorum yazarlarsa sorununuz çözülebilir.

2 Beğeni

Backports yükledim. Çözülmedi (Pardusu tanımaya çalışıyorum. Şu detayı vermeliyim sanırım, Sanki yeniden işletim sistemini kuruyor gibi yükleme gerçekleşti. Ama sorun çözülmedi. Pardus müşteri hizmetleri de bu yöntemi söylemişti.)

Merhaba aynı bilgisiyar ve aynı sorunlar bendede var belki çözümü vardır diye gelmiştim ama yok ben bütün işletim sistemlerini denedim kali linux , linux mint
debian,ubuntu,pardus hepsinde aynı sorun ama hiç çözümünü bulamadım bilgisiyarcıya götürmeye gidicemde dağın başında oturuyorum lütfen desdek ekibi baka bilirmi

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.