3. Monitörü Devreye Alma

Çözüm üretebilecek veya yardımcı olabilecek kimsecikler yok mu? :slight_smile:

Size ancak üç tane monitörü olan biri yardım edebilir. Keşke benimde üç tane monitörüm olsaydı da uğraşsaydım.

1 Beğeni

Neden forumda Pardus’ u geliştirenler ve ULAKBİM bünyesinde çalışan forum yöneticileri veya moderatörleri yok mu? VAR.

Pardus Kamu Kuruluşları ve Kurumlarda kullanılmak üzere tasarlanmıyor mu? EVET.

Hastaneler çoklu monitör kullanmıyor mu? Her monitöre bağımsız donanıma ait kasa mı kullanılıyor?

1 Beğeni

Dediğiniz gibi hastanelerde mutlaka kullanılıyordur. Ama genelde her polikiliğin 1-2 ekranı oluyor. Yani tam bilmiyorum. Siz Aydın Devlet Hastanesinden @aydo Aydoğan bey ile iletişime geçin, size yardımcı olacaktır.

Teşekkürler @yahyayildirim, muhakkak çoklu ekran kullanılıyor olmalı. Eğer bu bir sorun ise çözüm getirilmeli kiönemli bir husus bence. Örnek verecek olursak Ubuntu bu hususta oldukça başarılı çünkü herhangi bir tanıtma işlemi veya ayar yapmadan daha kurulum aşamasında bile 3 ekranı görüyor ki denemelerim sonucunda Live versiyonu dahil otomatik 3 ekranı tanıyor.

Başarılı bir işletim sistemi olacaksa her ufak denebilecek detay önemli husus. İnsanların bıkmaması ve rahatça kullanabilmesi gerekiyor ki yaygınlaşsın. Ubuntu’ nun ardındaki başarı da bu zaten. En ufak ek bileşeni veya dahili donanımı dahi tanıyabiliyor.

Etiket sonrası @aydo detay paylaşacaktır. Şu an için Ubuntu kullanıyorum malesef. Çözüm olursa tekrar Pardus’ a geçebilirim.

“İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır”
Kolaylaştırın zorlaştırmayın ; müjdeleyin, nefret ettirmeyin!”

2 Beğeni

Hocam hastanelerimizde 3 monitör kullanmaktayız. Pardus menüden Görüntüle kısmından ayarlama yapmaktayız. Hastanemizde Doktor ve Sekreter aynı ekrana baktığı için çoklayıcı ile ve Poliklinik kapı üstü diğer ekran olarak ayarlamaktayız. Bazı hastanelerde harici ekran kartlarında sorun yaşadığımızda @didim hastanemizde Poliklinik 3 Ekran Çözünürlük Ayarı - Pardus Yardım Masası Bilgi Bankası - Pardus Belgeler adresindeki ayarlamaları yapmaktayız.

Eve onboard üzerinde 3 veya daha fazla kullanılabilir veya sadece ekran kartı üzerinde 3 veya daha fazla kullanılabilir ancak benim kasamda 2 adet ekran ekran kartından, diğer 3. ekran ise onboard üzerinden geliyor. Yukarıda olabildiğince detayları paylaştım görüntü alabildim ama mouse ile geçişi halledemedim ve Ayarlar Görüntüle kısmına tıkladığımda hata vermekte. Aslında kullanılıp kullanılmıyor olmasından ziyade çözüm hususunda paylaşım yapacak birilerini arıyorum :slight_smile:

İllaki kullanılıyordur ama yukarıda anlattıklarıma göre gelebildiğim nokta bu ve ötesine geçemedim.

Yasin kardeşim. Yorumlardan gördüğüm kadarıyla nvidia grafik kartın mevcut. Nvidia ve intel gpu yu aynı anda kullanabilmen için bumblebee kullanman gerekli diye biliyorum. Bende 3 ekran kullanıyorum ama zaten sahip olduğum kart native olarak kendisi 3 monitör desteğine sahip. İlla pardus diyorsan al bir rx 550 bitir işi.

Hay yaşa Bumblebee - Debian Wiki ile bir deneme yapacağım. Alımdan ziyade eldekilerle tasaruf etmeyi tercih ediyorum. Deneme sonrası olumlu sonuçlanırsa detayları buradan paylaşıyor olacağım.

Bumblebee de çözüm olmadı :slight_smile: Bu gün daha farklı bir şey deneyeceğim. Ubuntu üzerinde live tarafında ve kurulum tarafında dahi 3 ekranı otomatik aldgıladığını daha önce söylemiştim. Kurulum sonrası da sağlıklı çalışmakta 3 ekran. Bu gün ubuntuyu farklı bir disk üzerinde kurup 3 ekranı çalıştırma mantığına bakacağım ve bu mantığa göre Pardus’ ta uygulanabilir mi deneyeceğim. Çünkü Ubuntu da Debian tabanı üzerine inşa edilmiş Pardus gibi…

Bu zaman zarfında çözüm önerilerinize hala açık olduğumu belirtmek isterim.

Kernel güncelleme dene bence son çözüm.

Haklısın öncelikle kernel güncelleme deneyeyim. Sonrasında Ubuntu ameleliğine bulaşayım. Ancak son çare olmaz Linux oldu mu inatçıyım :slight_smile: Ya çözeceğim bunu ya çözeceğim :slight_smile: Çözdükten sonra kullanıp kullanmayacağıma karar vereceğim ama en azından bu sorunla karşılaşanlar için faydalı bir konu olmuş olur.

3 Beğeni

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.