Acemiler İçin Pardus Nasıl Yüklenir Resimli Anlatım (Ayrıntılı)

1. PARDUS ÖNYÜKLENEBİLİR USB ORTAMI OLUŞTURMA
Pardus ön yüklenebilir usb ortamı oluşturmak için alttaki linkteki önergeleri takip edin

2. BİLGİSAYARINIZI OLUŞTURDUĞUNUZ USB BELLEKTEN BAŞLATIN

BIOS’a girebilmeniz için anakart modeline göre değişebilmekle birlikte genelde Esc, F2, F1, F10, F11, F12, DEL tuşlarından birini veya kombinasyonlarını kullanmak gerekir. Bilgisayarınız için geçerli tuşun hangisi olduğunu bilmiyorsanız bilgisayar ile beraber gelen dökümanlara göz atın ya da Google araması yapın. Genelde bilgisayar açılırken bu tuş aşağıdaki resimde görüldüğü gibi ekranın altında yazar.

Notebooklarda ise çoğunlukla BIOS’a girmeden bilgisayarın Önyükleme önceliğini -geçici olarak- değiştirebileceğiniz bir tuş bulunur. (Örneğin, resimde bu tuş F12) Buradan -tek seferlik- Önyükleme önceliğini değiştirebilirsiniz. Bu tuş genelde F12, DEL yada ESC olur.

Eğer önyükleme önceliği geçici olarak değişen bir laptopunuz varsa direk USB den başlatarak kurulum işlemine geçebilirsiniz. Eğer önyükleme önceliği geçici değişmiyorsa alttaki adımları takip edin.

Resimler klasik eski biosa aittir. ‘‘Kendi markanız + bios usb boot’’ şeklinde anahtar sözcükleri youtuba yazarak videolu anlatım bulabilirsiniz. (Örnek: acer bios usb boot )

1- Klasik bios için: Bilgisayar açılışında sürekli olarak ilgili tuşa (resimde F2) basın. Karşınıza BIOS ekranı çıkacak.

2- Ok tuşlarını kullanarak Boot sekmesine ulaşın. (“Boot Order”, “Boot Options”, “StartUp”, ‘‘storage’’ olarak da geçebilir)
3- “Boot Device Priority” yi bulun ve "Enter"a basın.
4- Yine ok tuşlarını kullanarak USB belleği 1. sıraya getirin. Bazı bilgisayarlarda seçenek + / - tuşları ile taşınır. bu tuş ekranda bir yerde yazar. first boot device seçeneğini USB bellek olarak değiştirin.
5- Save & Exıt menüsü ile Değişiklikleri kaydedip çıkın. Artık açılışta ilk usb belleği okuyacak.

3. PARDUSU BİLGİSAYARINIZA KURUN

Eğer ilk geçiş sırasında hemen windowsu silmek istemezseniz aşağıdaki linkte anlatılan şekilde windows yanına pardus kurabilirsiniz.

WİNDOWS 10 YANINA PARDUS DUAL BOOT KURULUM REHBERİ (VİDEOLU ANLATIM)

Yada direk pardusu tek işletim sistemi olarak yüklemek isterseniz aşağıdaki linkteki şekilde kurulumu yapabilirsiniz:

PARDUS KURULUM KILAVUZU

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.