Acer Aspire One 11 No Bootable Device Hatası

Acer Aspire One 11 cihazıma Pardus kurulumu gerçekleştirdim. Açılışta no bootable device hatası alıyorum. Boot diskim ile Pardus Canlı açabiliyorum. Daha önceki yardım makalelerinde GParted üzerinden önerilen ayarları yaptım (ekran görüntüsü ekledim) Fakat hata devam ediyor. Önerileriniz nelerdir?

Son söylediklerinizden EMMC hafıza kartı ile kurulum yapmaya çalıştığınızı anlıyorum. İki farklı tavsiyem var:

• İlk tavsiyem EMMC hafıza kartı okuyucularında bir kilitli(hafıza kartına sadece okuma erişimi) gibi bir kilit simgesi olacaktı. Bir de kilidi açık(hem okuma hem de yazma) anlamında bir simge vardı. Eğer plastikten yapılmış kaydırma çubuğu kilitli simgesinde ise onu kilidi açık simgesine doğru tırnağınızla itiniz.

• Elinizde varsa EMMC hafıza kartları için usb dönüştürücülü kart okuyucu cihazına yerleştirip bios benüsündeki boot ayarlarından usb seçeneğini en yukarıya taşıyıp ve ayarları kaydedip Pardus 'un yeniden kurulumu ile denemenizi tavsiye ederim.

Selamün Aleyküm
Sorun tahminimce; işlemcinin 64 bit desteklemesi lakin önyükleyicinin sadece 32 bit UEFI desteklemesi gibi duruyor
Şu ISO ile kurulum yapıp deneyebilir misiniz acaba?

https://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/current/i386/iso-cd/firmware-11.3.0-i386-netinst.iso

1 Beğeni

Herkese slm bende acer aspire15 var bende kurulumda bios ayarlarından boot modunu legancy moduna aldım pardus kullanabilmek icin yoksa kurulum sonrası hata mesajı alıyorum pc acılmıyor.

1 Beğeni

indirdiğin pardus isonun imzasını kontrol et.

Gparted ile gpt dos seçimi ile boot bayrakları seçimini hatalı yapmış olabilirsin.

Gparted kullanmadan pardusu yeniden yükle disk biçimlendirme kısmına gelince aşağıdaki gibi kendiliğinden kurulumu seç.

Merhaba, yanıtlarınız için teşekkürler.

Bahsettiğiniz tüm alternatifleri denedim maalesef olmuyor.

Sanıyorum kullandığım diskin EMMC kart olması ile alakalı bir sorun yaşanıyor ve anladığım kadarıyla Pardus şu an bu kart için desteklenmiyor.

Yine de ara ara fırsat buldukça farklı denemeler yapmaya çalışacağım.

Emmc kartları destekliyor pardus.
Boot başlangıcını diskin başına işaretlemediğiniz için bilgisayar siyah ekran hatası veriyor.

En çok hata yapılan yer burası.
Grup önyükleyicisini birincil diskinize yüklensin mi seçeneği evet denilmeden atlanıyor.
Evet denildikten Aygıtı elle gir seçeneğinde kurduğunuz diski seçmelisiniz.
Virtualboxda kurduğum için disk adı farklı olabilir sizde.

1 Beğeni

ben buna ek olarak naçizane tavsiyem;
şayet normal Legacy / MBR kurulum tercih ediliyorsa:

disk bölümleme sırasında "/ " (root bölümü) bölümü ayarlandığında, bu bölümün önyüklenebilir bayrağının etkin olmasını öneriyorum. Kendi Acer makinemde bu sorunu ancak bu şekilde giderebiliyorum.

Saygılar.

1 Beğeni

Kurulumları aynen bahsettiğiniz gibi defalarca baştan yaptım @Bekir Bey.

@Ismail-Emre-Arikan Kurulumu USB ile yapıyorum. Bu model cihazlarda HDD de kendini kart olarak görüyor, sanıyorum oradan kaynaklı bir uyumsuzluk oluşuyor.

@Billian81 Bülent Bey 'in şurada da bahsettiği(Acer Aspire One 11 No Bootable Device Hatası - Billian81 tarafından #4) gibi kurulum seçeneğini BIOS ayarlarından değiştirerek legacy seçeneğine getirebilir misiniz?
Eğer bu işlemin nasıl olacağını bilmiyorsanız benim de şuradan( https://tr.ifixit.com/Answers/View/481830/No+Bootable+Device+Found ) öğrendiğim kadarıyla bahsedilen çözüm önerisinde anlatılanlar sırasıyla:

• Bilgisayarınızın güç(açma/kapatma) tuşuna basark bilgisayarınızı açın.
  • BIOS ayarlarına girmek için hemen klavyenizdeki F2 tuşuna basın.
  • main başlığına girin. Kurulum menüsünü etkinleştirmek için F12 Boot Menu: Enable olarak seçili mi diye kontrol edin; seçili değilse bahsedildiği gibi seçin.
  • Kurulum seçenekleri için Boot option/menu başlığına girin boot mode gibi bir başlık varsa tabii ki UEFI seçeneği yerine Legacy seçili mi diye kontrol ediniz. Eski bilgisayarlara bir işletim sistemini kurabilmek için Legacy seçeneği ile kurulum yapılabiliyormuş.
  • Yapılanları kaydedip çıkmak için klavyenizdeki F10 tuşuna basın.
  • Bilgisayarınzdaki güç tuşuna biraz uzun basarak bigisayarınızı kapatın.
  • USB aygıtınızı takıp bilgisayarınızın güç tuşuna tekrar basarak kurulum yapabiliyor musunuz diye bir daha deneyiniz.

Bir yardımımız belki olabilir diye bilgisasyarınızı başladığınızda açılan menüden(F12 tuşuyla giriliyor diye anlıyorum) BIOS 'taki boot(başlatma) menünüzdeki sistem başlatma seçeneklerine geldiğinizde cep telefonu kameranızdan bir fotoğrafını çekip burada da paylaşabilir misiniz?

En azından kurulum seçeneklerinin sıralamasını görmüş oluruz.

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.