Açık belge biçiminde dosyalar


(Ali KOCA) #1

Merhaba;
Kurumda birkaç bilgisayara kurduk, mücadele ediyoruz.

Selamlar.


Açık Belge Biçimi (ODF) kategorisi hakkında
(Ali KOCA) #2

Merhaba;
Gökhan bey bazı doc uzantılıları ufak tefek farklarla görüyoruz, lakin bazıları bir hayli farklı. Bu doc formatlarının verisiyonu da mı oluyor?

Burada kullandığımız bir uygulama var. Dışarıya doc uzantılı bir rapor ihrac (export) ediyor. Doc uzantılı librede çoooook farklı görünüyor. Programcı arkadaşlar docx e çevirdiler. Lakin onda da problem oldu. Yan yana iki tablo vardı, alt alta yazdı. Kağıt yan duruyordu, dik algıladı.
Arkadaşlar libre ofisle açıp kağıdı yan çevirip sutunu 2 yaptılar ancak öyle olabildi. Ancak uygulamadaki rapor tasarımında bunu uygulayamıyoruz.
Bu konuda tavsiyeniz olabilir mi?
Selamlar.


(Muhammet Kara) #3

Merhabalar,

.doc uzantılı belgeler bir standarda bağlı olmadığı için MS ile aynı şekilde göstermek ve bu belgeleri işlemek oldukça güç. Open XML (docx) desteği ise açık bir standart olduğu için çok daha iyi, fakat bunda da MS’in zaman zaman standart dışına çıkması ya da bazı özelliklerin LibreOffice süzgeçlerine henüz eklenmemiş olması nedeniyle uyumsuzluklar olabiliyor.

En sağlıklı çözüm, kullandığınız uygulamanın ODF biçiminde (metin belgeleri için .odt uzantılı olarak) dışa aktarım yapması olacaktır. Programcı arkadaşlarınız, uygulamanıza kolayca ODF desteği kazandırabilirler.


(Ali KOCA) #4

Bununla ilgili bir rehber var mı?
Selamlar.


(Muhammet Kara) #5

Şurada LibreOffice API belgelendirmesi mevcut: https://api.libreoffice.org/
Ayrıca şurada da birçok örnek var: http://recipes.opendocsociety.org/

Bunların her ikisi de İngilizce kaynaklar. Ayrıca bir Türkçe kaynak da hazırladık/hazırlıyoruz. KAK17’de ikinci gün (Perşembe) “Açık Belge Biçimi ve LibreOffice” oturumunda duyuracağız. Daha sonra buradan da ayrıntılı bilgi verilecektir.

Saygılarımla.


(Ali KOCA) #6

Merhabalar;
Güzel bir yaklaşım…
Lakin .net tarafında ms’un bileşeni olan ReportViewer’ın odt ve ods formatlarıyla çıktı alımı ile ilgili internette hiç bir belgeye rastlayamıyorum.
Siz ekip olarak bu koduda bir kaç evrak yayınlarsanız çok faideli olur.
Selamlar.


(system) #7