Açılışta Pardus Logo Ekranında Donma

Labdaki 29 PC ye xfce kurdum sorunsuz bitirdim. 30. PC de açılışta donuyor ve ekran aşağıdaki gibi oluyor.

5 kez format attım olmadı.

Denediklerim:
W7 deki deepfreeze ile alakalı olabilir düşüncesi ile pasif edip tekrar denedim,
Windows üzerinden Pardus kuracağım alanı yavaş bicimlendirip tekrar denedim olmadı,
2 ayrı flash disk ayriyeten DVD ile format denedim olmadı.

Önerilerinizi bekliyorum

animasyon başladığı sırada esc ye basıp nasıl bir hata olduğunu görebiliyor muyuz?

1 Beğeni

Olmadı kardeş kilitleniyor o ekranda. Hiç bir tuş işlemiyor. Okuldayım şu anda. Neden sadece bu bilgisayarda böyle oldu anlamadım.

Hocam çok teknik bilgisi olan biri değilim ama aynı durumda olsam yapacağım şeyi söyleyeyim eğer labaratuvardaki diğer bilgisayarlar da aynı donanıma sahipse ben HDD yi çıkarır kurulumda sorun yaşamadığım bilgisayarlardan birine takardım ve kurulumu öyle gerçekleştirirdim. Eğer sorun olmadan kurarsaam geri takıp açılıp açılmadığını kontrol ederdim. Ama yine de kurulamıyorsa diskte bazı problemler olabilir.

Kardeş kurulum sorunsuz tamamlanıyor. Az önce pardus kuracağım sda3 ext4 bölümündeki (kök bağlanma noktası) verileri kurulum ekranında komple silip temiz kurulum yaptım. Açılışta aynısı oldu.

@kaan bey quiet splash sonuna oradaki satırları sırayla ekleyip denedim olmadı. Çalışan bir bilgisayarın tüm bios ayarları ile Pardus’un açılmadığı bilgisayardaki tüm bios ayarlarını tek tek karşılaştırdım bire bir aynı. Sizin bahsettiiniz csm, legacy gibi özellikler bu makinenin bios ekranında yok.

Bunun dışında açılışta e harfine bastığımda ekrana gelen komutları da iki bilgisayarda karşılaştırdım. Çalışan bilgisayarda linux satırında root=UUID ile başlayan bir değer var iken çalışmayan bilgisayarda root=dev/sda şeklinde görünüyordu. Çalışana benzer şekilde düzenleyip F10 ile denedim yine olmadı.

Ne yapabilirim?

Gösterdiğiniz ekrana kadar geliyorsa UUID ile ilgili değildir. Harici ekran kartı varsa çıkartarak deneyin.

Onboard hocam harici yok.

Peki bir tane bulabilir misiniz? Harici üzerinden deneme yapma imkanınız varsa.

• Çalışan bir PC deki HDD’yi takıp denedim aynı yerde donup görüntü bozuldu.

• Sizin dediğiniz gibi harici ekran kartı ile denedim, bu sefer de görüntü bozulmadan aynı ekranda dondu :smiley:

İşte bu son ekranda böylece bekliyor, ta ki kasanın güç düğmesine basılı tutana kadar

Ramleri değiştirerek deneyebilir misiniz?

1 Beğeni

Açıldı teşekkürler, bilseydim en başta onu denerdim en zahmetsizi RAM’i değişmekti aslında ondan olabileğini hiç düşünmedim :smile:

1 Beğeni

Adım adım sonuca ulaştık :slight_smile:

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.