Açılışta ya da kapanışta Silme Komutu Çalıştırma

Arkadaşlar şöyle bir sorum olacak : Pardusta bilgisayar her kapandığında ya da açıldığında belli bir konumdaki örneğin masaüstü ya da indirilenler deki uygulama kısayolları hariç dosya ya da dizinleri silmesini istiyorum bunu hangi komut ile yapabilirim ?

Selamlar;

İstediğiniz dizinleri silecek bir script yazıp /etc/init.d/ altına scriptim gibi bir isimle kaydetmelisiniz.
Ardından:

• sudo ln -s /etc/init.d/scriptim /etc/rc0.d/K99temizle
  • sudo ln -s /etc/init.d/scriptim /etc/rc6.d/K99temizle
  • sudo chmod a+x /etc/init.d/scriptim

Kapanış ve restartlarda sizin script çalışır.
Not: Ezberden yazdım sayılır. Ufak tefek hatam olabilir.

Teşekkürler Mesut Bey: Ancak ben bu işlerde biraz yeniyim scriptin nasıl yazılacağından bahsedebilir misiniz ?

Pardus şu anda systemd kullanıyor. Systemd de ise prosedür biraz daha farklı önce çalıştırmak istediğiniz komutları bir bash script yapıyorsunuz. Ardındanda bunu bir servis olarak tanımlayıp enable etmeniz gerekiyor. Sonrası her açılışta çalışıyor.

Servisi oluşturmak için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz.

Creating a Linux service with systemd | by Benjamin Morel | Medium

kapanırken çalıştırmak için ise

linux - How to run a script with systemd right before shutdown? - Unix & Linux Stack Exchange

Bunlar işinizi çözecektir.

Kolay gelsin.

Düzeltme: Ben “uygulama kısayolları hariç” yazdığınızı farketmemişim. Verdiğim komut o dizindeki her şeyi siler.

Tüm Ayarlar > Sistem > Oturum ve Başlangıç > Uygulama Otomatik Başlat sayfasından Ekle diyerek hesap açılışında otomatik olarak çalışmasını istediğiniz komutu girebilirsiniz.
İsim: Otomatik dizin temizleme
Komut: rm -rf /temizlemek/istediğiniz/dizinin/tam/konumu/*

Not: Oturum ve başlangıç kısmını uygulama menüsünde aratarak da bulabilirsiniz.
Not2: Temizlemek istediğiniz dizinin tam adresini, o dizine sağ tıklayıp teminal açarak pwd komutu ile öğrenebilirsiniz.
resim

RESİMLİ ANLATIM

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.