Ağ Bağlantı Hatası

Merhaba hayırlı günler arkadaşlar,

Ağ erişiminde karşılaştığım bir sorun ile alakalı bilgi almak istiyorum. İlginiz için şimdiden teşekkürler.

Pardus 17.4 kullanıyorum. Dosya Yöneticisinden Ağı Tara yapıyorum. Ağdaki bilgisayarların ismini gösteriyor. Tamamı Windows Active Directory ile bağlı makineler. Bazılarında klasör ve yazıcılar paylaştırılmış durumda. Birine tıkladığımda aşağıdaki görseldeki pencere geliyor. Kullanıcı adı, Etki Alanı, Parola kısımlarını doğru şekilde yazıyorum lakin bağlantı gerçekleşmiyor. Windows sisteminden ağdaki bu bilgisayarlara aynı parola ile erişebiliyorum.

Yapmam gereken adımları yazarsanız çok sevinirim.

Bir de alan adı kısmını nasıl doldurmalıyım. Ağı tara dediğimde gelen bilgisayarların hangi Etki Alanında olduğu hangi komutla öğrenebilirim.

Kullanıcı adına sadece Windows Active Directory’deki kullanıcı adını mı yazacağım yoksa başına XXX\kullanicixx mi yoksa sadece kullanicixx mi yazmaliyim?

Tekrar teşekkürler.

ag_baglanti

1 Beğeni

İlk olarak sambanın kurulu olmasına dikkat ediniz.
sudo apt install samba* komutu ile tüm paketleri yeniden kurunuz.
sudo /etc/init.d/samba status komutu ile servisin çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Eğer çalışmıyorsa
sudo /etc/init.d/samba start komutu ile çalıştırın.
sudo nano /etc/samba/smb.conf komutu ile açılan editörde aynı çalışma grubunda olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. (Örnek: workgroup = WORKGROUP yazacaktır.)

4 Beğeni

Kaan Bey verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler. Tarif ettiğiniz adımları aynen uyguladım.

Lakin "Ağı Tara" deyince Etki Alanı listesi geliyor, oradan etki alanı seçilip girdiğimde Windows kurulu bilgisayar listesi de geliyor. Paylaşımı olay bu bilgisayarlara giriş yapmaya çalıştığımda parola soruyor.

Kullanıcı adı kısmına: Yerel Makinedeki yerel kullanıcı adı yazıyorum veya Etki Alanındaki Active Directory’deki kullanıcı adını da yazıyorum. ( Kullanıcı adı kısmına: kullanicim veya EA\kullanicim şeklinde her iki türlü de denedim)

Etki Alanı kısmına da büyük veya küçük harfle yazıyorum.

Parolayı da yazıyorum.

Lakin birkaç saniye sonra tekrar aynı parola ekranı geliyor, herhangi bir hata mesajı vermeden.

Windows makineler Pardus’un bağlanamaması için ayar mı yapmışlardır? Yoksa Pardus’ta yapmam gereken diğer işlemler mi var?

1 Beğeni

Pardus makineyi Domain'e almak (Active Directory) - Pardus Yardım Masası Bilgi Bankası - Pardus Belgeler belgesindeki adımları uyguladınız mı?

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.