Ağ Diski Kısayolu

Ağımızda bulunan bir paylaşımın kısayolunu masaüstüme eklemek istiyorum. [Desktop Entry] ile birkaç deneme yaptım ama halledemedim. Nasıl kısayol oluşturabilirim?

1 Beğeni

Dosya yöneticisi içinden paylaşım klasörünü bulun ve üzerinde sağ tıklayarak Masaüstüne gönder seçeneğini seçin.

1 Beğeni

Sağ tuş tıkladığımda aşağıdaki seçenekler çıkmakta.

Üzerinde sağ tuşa bastığınız dizin içerisine girin ve oradaki başka bir dizin üzerinde sağ tıklayın.

Evet o şekilde oluyor. Fakat benim istediğim bir üst dizininin kısayolunu oluşturmak. [Desktop Entry] yi nasıl oluşturmam gerek? Type kısmı Application değil de ne olmalı? Yardımcı olabilir misiniz?

[Desktop Entry]
Exec=/run/user/1000/gvfs/smb-share:server=ip_adresi,share=public/
Icon=/adres/ns.png
Name=isim
StartupNotify=true
Type=Application

Masaüstüne bir klasör oluşturun (örnek: ahmet_paylasim);

sudo nano /etc/fstab komutu ile açılan editörün en altına inin ve aşağıdaki komutu kendinize göre düzenleyip CTRL+O Enter CTRL+X tuşları ile kaydedip çıkın.

//paylasilan_dizinin_olduğu_ip_numarası/paylasilan_klasor_adi /home/KULLANICI_ADINIZ/Masaüstü/ahmet_paylasim cifs dom=workgroup,username=KULLANICI_ADINIZ,password=KULLANICI_PAROLANIZ,rw,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0

sudo mount -a komutunu çalıştırın ve ahmet_paylasim dizinine girip kontrol edin.

Not: Komuttaki boşluklara ve kullanıcı bilgilerine dikkat ediniz.

1 Beğeni

İlginiz için teşekkür ederim. Ama olmadı :smiley: Daha basit bir yolu yok mudur?

Olmayan nedir? Komutu düzgün yazdıysanız kesin olacaktır. Hata verdiği yer neresi? Yazdığınız kodu paylaşır mısınız?

//ip_adresi/ /home/mert/Masaüstü/klasor_adi cifs dom=domain_name,username=user,password=pass,rw,iocharset=utf8,sec=ntlm 0 0

Bu komutu ekledim. Masaüstündeki klasor_adi isimli dosyayı açtığımda boş bir dosya geliyor.

Komutundan sonra paylaşımdaki dizinin adını yazmamışsınız.

Teşekkür ederim. Ben doğrudan tüm klasörler gelsin istiyordum ama önemli değil bu da işimi görür. Ek olarak yazılabilir olmasını da istiyorum. Bunun için rw yazan yere ne yazmalıyım?

rw yazılabilir yapıyor zaten. Diğer bilgisayardan chmod 777 ile o dizine izin verin.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.