Ahenk İstemci Kurulum Hatası

Merhabalar,

Ahenk İstemci kurulumunu başarılı bir şekilde gerçekleştirmiştim. Sonrasında, ahenk-register komutunu çalıştırmamın ardından, “Ahenk etki alanında değil, etki alanına almak istiyor musunuz?” sorusuna “Evet” yanıtını verdiğimde ahenk uygulaması aşağıdaki hatayı vererek kapanıyor.

Pardus 21.0 sürümünü kullanıyorum, çözüm önerisi olan var mıdır? Pardus sürümünden dolayı bu hatayı aldığımı düşünüyorum,

Teşekkürler,
Can

Stopping server
0
Ahenk servisi durduruldu
Ahenk starting…
Ahenk running…
Traceback (most recent call last):
File “/usr/share/ahenk/ahenkd.py”, line 366, in
ahenk_daemon.run()
File “/usr/share/ahenk/ahenkd.py”, line 316, in run
self.init_registration()
File “/usr/share/ahenk/ahenkd.py”, line 118, in init_registration
registration = Registration()
File “/usr/share/ahenk/base/registration/registration.py”, line 51, in init
self.register(True)
File “/usr/share/ahenk/base/registration/registration.py”, line 244, in register
str(self.get_registration_params()), str(datetime.datetime.now().strftime("%d-%m-%Y %I:%M"))]
File “/usr/share/ahenk/base/registration/registration.py”, line 262, in get_registration_params
‘os.distributionName’: System.Os.distribution_name(),
File “/usr/share/ahenk/base/system/system.py”, line 340, in distribution_name
return platform.linux_distribution()[0]
AttributeError: module ‘platform’ has no attribute ‘linux_distribution’

Pardus 21 versiyonundan dolayı kaynaklanmakta. Liderahenkte güncelleme gerekmekte.

Merhaba Tekrardan,

Sorunun çözümünü buldum, aşağıda detaylı olarak anlatmaya çalışacağım;

Temel problem Python 3.8 ile beraber; package.linux_distribution modülünün kaldırılması;

Çözüm olarak;

/usr/share/ahenk/base/system/system.py dosyasını Vim ile açıp platform.linux_distribution()[0],[1],[2] bulunan satırları aşağıdaki şekilde değiştirip, kaydetmek gerekiyor;

Adım 1: En üst satıra “import distro” satırını ekleyin;
Adım 2 : Sonrasında platform.linux_distribution() bulunan satırları aşağıdaki gibi değiştirmek gerekiyor;

try:
    linux_distro = distro.like()
except ImportError:
    linux_distro = platform.linux_distribution()[0]

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.