Ahenk Üzerinde Kullanıcı tarafından password değiştirme

Merhaba Arkadaşlar,

Daha önceden dile getirmiş olduğum bir konuyu tekrar açmak istedim. Ahenk üzerinde kullanıcı tarafından password değiştirme işleminin yapılabilmesi ihtiyacı duyulmuştur. Daha Önceden Ömer Bey tarafından passwd komutunun kullanılabileceği söylenmiştir. Ancak bu işlem denendiğinde aşağıdaki gibi hata almaktayız. Başka bir şekilde değiştirme işlemini yaptırabilir miyiz? Yada kullanıcılar tarafında basit bir şekilde şifre değiştirme arayüzü yapılabilir mi?


ahenk_pass_change2

Yada kullanıcıya aşağıdaki bir komut yazdırmak çok zor görünüyor.

ldappasswd -H ldap://server_domain_or_IP -x -D "user_dn" -W -A -S

Kullanıcılardan binde biri yazar kodu ancak. Bence de arayüz şart.

1 Beğeni

SELF SERVICE PASSWORD CHANGE(SSP)

Arkadaşlar uzun zamandır Pardus 17.4 sunucu üzerine Liderahenk kurmuş olduğumuz LDAP’ta tanımlı kullanıcı adı şifresini nasıl değiştirebileceğini araştırmaktaydım. Bu işlem için biraz araştırma yaparak SELF SERVICE PASSWORD(SSP) uygulamasını sisteme entegre ederek testlerini yaptım. Artık kullanıcılar web arayüzü ile şifresini değiştirebilmektedir.

Kurulum için kaynakları GitHub - ltb-project/self-service-password: Web interface to change and reset password in an LDAP directory adresinden ulaşabilirsiniz. Download [LDAP Tool Box (LTB)] deb uzantılı debian uyumlu paketi indiriniz.

Bunun için öncelikle ortamınızda web sunucusu varsa (apache) varsa bu işlemlemleri onun üzerinden yapmanızdır. Eğer yoksa LDAP sunucusu üzerine apache2 kurulumu yapıp sonra SSP kurmanız gerekir.

1 Beğeni

Düzgün yapılmış bir ldap ayarıyla giriş yapmış bir kullanıcı, kullanıcılar ve gruplar sistem ayarı arayüzden veya terminalden passwd ile öntanımlı bir özellik olarak şifresini zaten değiştirebilmektedir.

Hocam güzel söylüyorsunuz da daha önceden açmış olduğum hata aldığımız iki konu var. Aşağıda resimlerde de görüldüğü üzere bu hataların neden kaynaklandığını söyleyebilir misiniz?

Pam ayarları hatalı yapılandırılmış demek oluyor. Ayrıca sudo ayrı bir protocol passwd ayrı bir protocol. Pam ayarları düzgünse passwd çalışır, bu Pardus a özel bir durum değil linux dünyasında yıllar önce tanımlanmış kullanılan özellikler ve çalışmaktadır.

Merhaba;

passwd komutu ile değiştirilebiliyor, bunu için /etc/pam.d altındaki common-* ile başlayan satırlarda düzenleme yapılması gerekiyor. Yakında bu sorunu ortadan kaldıracak bri versiyon yayına alacağız. Örnek bir makineden pam.d altındaki dizinleri mail olarak iletirseniz örnek konfigurasyonu ileteyim.

Ömer Bey e-posta adresinizi alabilirmiyim?

Merhaba;
la@pardus.org.tr adresine mail atabilirsiniz.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.