Ahenklerde sudoers dosyası silinmesi


(Asım Şekip) #1

Ahenklere kural (ekran koruyucu, usb yetki vb.) ugyulandıktan sonra sudoers dosyası tamamen silinmektedir. Yetkili kullanıcılar ile giriş yapıldığından sudoers üyesi olmadığı ikazı alınmaktadır. root olarak sisteme giriş yapılsa bile aynı hata alınmaktadır. Benim ki sadece bir varsayım bu olay kural uygulandıktan hemen sonra olmadığını da bir kaç gün sonra olduğunu tespit ettim.


(A.Ramazan BENEK) #2

Merhaba Asım Bey, Lider Ahenk kurulumunu yaptık, ahenklere ajanı kurduk. Ahenkler offline olarak görünüyor Lider Arayüz’de. Bununla ilgili bir başlık açtım ama ekipten cevap veren olmadı. Siz böyle bir sorun yaşadınız mı?


(Asım Şekip) #3

Merhaba Ramazan Bey

Bizde aynı sorunları yaşadık. ahenk.conf dosyasını aşağıdaki gibi düzenleyin.

Daha sonra ahenk servisini yeniden başlatın.
/etc/init.d/ahenk restart
tailf /var/log/ahenk.log komutu ile de ejabberd sunucusu ile bağlantı kurup kurmadığını paket alışverişini
takip edebilirsiniz.


(A.Ramazan BENEK) #4
format=2018-10-25 11:12:06,454 root ERROR [REGISTRATION >> registration.py 185] Could not reach registration response from Lider. Be sure XMPP server is reachable and it supports anonymous message, Lider is running properly and it is connected to XMPP server! Check your Ahenk configuration file (/etc/ahenk/ahenk.conf)
format=2018-10-25 11:12:06,454 root ERROR [REGISTRATION >> registration.py 187] Ahenk is shutting down…

Dediğinz şekilde düzenledim ve servisi yeniden başlattım. Yukarıdaki hatayı almaya devam ediyoruz.


(Ali Orhun Akkirman) #5

Muhtemelen ejabberd sunucuya erişim olmuyor.

  1. Lider loglarına aşağıdaki gibi kontrol ederken, tekrar ahenk servisini yeniden başlatır mısınız? (v1.1 güncel sürüm için)

#lider-client
Karaf>log:tail

  1. Gördüğünüz ekranda kırmızı şekilde akan bir yazı gördüyseniz orada ejabber’a ulaşamadı gibi bir hata var mıdır? Eğer varsa ejabberd loguna bakmamız gerekecek. (log’a tekrar aşağıdan da bakabilirsiniz:)
    vi /usr/share/lider-server/data/log/karaf.log

  2. Ejabber iletişiminde bir hata olduğunu düşünüyorsanız ilgili log’a veri düşüyor mu kontrol etmeniz gerekmekte.
    tailf /opt/ejabberd-16.06/logs/ejabberd.log


(A.Ramazan BENEK) #6

@alorak Ali Orhun Bey cevabınız için teşekkür ederim. Dediklerinize dikkat ederek hatamızı gördük ve şu anda lider konsolda ahenkler çevrim içi oldu. Betik, mesaj vb. birçok görevi ahenklere gönderebilir duruma geldik. Yaptığımız testlerde USB yönetimi görevini ahenklere gönderdiğimizde görevin çalışmadığını gördük. Ayrıca rapor şablon menüsünde Türkçe karakter sorunu var. Testlerimize devam ediyoruz.


(Asım Şekip) #7

Merhaba Ramazan Bey,
USB yönetimi bizde de aynı şekilde çalışmalara devam ediyoruz. Kolay gelsin.


(A.Ramazan BENEK) #8

Lider konsolun kurulumu ile ilgili sonraki sürümlerde bir iyileştirme kesinlikle şart. Daha kolay bir kurulum yapabilmeliyiz.


(Ömer Çakmak) #9

Merhaba;

Kurulum sihirbazı hazırlanıyor, yakında paylaşılacaktır. Ayrıca güncellemeler ile belirtilen sorunlar giderilmiştir. Yayınlandığında forum ve site üzerinden duyurulacaktır.


(A.Ramazan BENEK) #10

@omer.cakmak hocam cevabınız için teşekkürler. Bir de dikkatimizi çeken bir husus var, her görev çalıştırdığımızda istemcilere “… eklentisi şu anda bir görev çalıştırıyor” diye bildirim gidiyor. Bu durum kullanıcılarda tedirginlik oluşturabilir. Bunu nasıl engelleyebiliriz?


(Ömer Çakmak) #11

Merhaba;
Bu adım koddan kaldırılabiliyor, ahenk’te opsiyonel bir adım değil. Bunun kişisel verilerin güvenliği ile ilgili sorun olacağı kanaatindeyim, kişinin bilgisayarına uzaktan işlem yapılıyor, bilgilendirilmek hakkı. Daha detaylı yazarsanız bu konuda, ilgililere iletilir.


(A.Ramazan BENEK) #12

Şu an ben de bu sorunu yaşıyorum. Lider Ahenk denemeleri yaparken kendi kullanıcımın yetkileri gitti. Başka bir pardustan sudoers dosyasını aldım, su ile kendi bilgisayarımdaki sudoers ile değiştirdim. Sorun bir nebze olsun düzeldi ama bütün bölümlerdeki tüm dosyların okuma yazma izinleri iptal oldu. Bunu bir türlü değiştiremedim.Se%C3%A7im_020


(Asım Şekip) #13

Merhaba Ramazan Bey,

Ben sorunu aşağıdaki komutla çözdüm. Dosya aktarmaya gerek kalmıyor.

echo “username ALL = (ALL) ALL” >> /etc/sudoers


(system) kapatıldı #14

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.