ahtapot kurulum

(murat) #1

http://docs.ahtapot.org.tr/kurulum-yonergeleri/kurulum-oncesi/

bu makaleye gore kurulum yapabilen varmı

bir kac takıldıgım nokta var .
mkdir ~/.ssh && chmod 700 ~/.ssh . bukomut hata veriyor .ssh klasoru root altındamı creat edilecek /home/ahtapotops/.ssh seklindemi olması gerekiyor

cp /home/ahtapotops/ahtapotops /home/ahtapotops/.ssh/id_rsa && chmod 600 /home/ahtapotops/.ssh/id_rsa
kopyalama işleminde hata alıyorum

sudo vi roles/base/vars/repo.yml . bu komuttaki roles klasoru yenimi olusturuluyor yoksa

/etc/ansible/roles/vars/repo.yml seklindemi olusturmak lazım

(Asım Şekip) #2

Ben 2 aydır kurulum için yeni doküman ve paket yayınlanmasını bekliyorum. Mevcut doküman çok karmaşık ve bazı kurulumlarda hata alınıyor.

(İbrahim ARI) #3

Merhaba,
Lütfen aldığınız hataları ahtapot@pardus.org.tr adresine paylaşır mısınız? Elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışalım.

İyi çalışmalar

(İbrahim ARI) #4

Merhaba,
ahtapotops kullanıcısındayken;

$ ssh-copy-id ahtapotops@hedef_fqdn

komutu ile ahtapotops kullanıcısına ait olan public key i hedef makinaya gönderdikten sonra;

$ ssh ahtapotops@hedef_fqdn

bilinen hostlara ekleyip şifresiz olarak bağlanıp bağlanamadığınızı kontrol edebilir misiniz?

ahtapot MYS zaten bu klasorlere sahiptir. /etc/ansible klasorunde iken vi roles/… şeklinde açabilirsiniz, farklı bir dizindeyken tam yol vermeniz gerekiyor (örn: vi /etc/ansible/roles… gibi)

(Asım Şekip) #5

İbrahim Hocam Merhaba, MYS kurulumunda aşağıdaki hataları alıyorum. Yayınlanmış dokümana göre kurulum yapmaya çalışıyorum.

ahtapotops@PardusAhtapot:~$ cp /home/ahtapotops/ahtapotops /ahtapotops/.ssh/id_rsa && chmod 600 /home/ahtapotops/.ssh/id_rsa
cp: cannot stat ‘/home/ahtapotops/ahtapotops’: No such file or directory

(İbrahim ARI) #6

Asım bey Merhaba,

ahtapotops anahtarınızı oluşturamamışsınız(ya da farklı bir dizinde olduğu için belirtilen komutla kopyalayamıyorsunuz). http://docs.ahtapot.org.tr/kurulum-yonergeleri/ca-kurulum/ adresindeki adımları takip ederek gerekli anahtarları oluşturabilirsiniz. (CA Sunucusu MYS ile aynı sunucu üzerinde olabilir ayrı bir sunucu üzerinde yapmanıza gerek yok).

(Asım Şekip) #8

İbrahim Hocam MYS kurulumunda depo adreslerini eklememe rağmen update komutunda alttaki hataları alıyorum.

# apt-get install -y ansible
# apt-get install -y git
# apt-get install -y ahtapot-mys bu kurulumları hatasız yapıyor.
# cp -rf /ahtapotmys/* /etc/ansible/ bu komutta aşağıdaki gibi hata almaktayım. kök dizininde "ahtapotmys" klasörü yok.

(İbrahim ARI) #9

Merhaba,

$ sudo wget http://depo.pardus.org.tr/pardus/pool/main/p/pardus-archive-keyring/pardus-archive-keyring_2017.2_all.deb
$ sudo dpkg -i pardus-archive-keyring_2017.2_all.deb

ile güncel keyring i yükleyip
$ apt-get update
ile apt yi günceller misiniz?

(Asım Şekip) #10

İşlemi uyguladım key için expire ve depo listesinde duplicate hatası aldım.

Sonra depo listesindeki ip adresi olan depo adresini çıkarttım aşağıdaki hatayı alıyorum.

''Cumhurbaşkanı Erdoğan: Kuvvet Komutanlığına Yapılan Saldırıyı Yerli Yazılım Engelledi''
(Asım Şekip) #11
sudo cp -rf /ahtapotmys/* /etc/ansible/

Hocam böyle bir dizin bulunamıyor. Ancak ./usr/share/doc/ahtapot-mys dizini bulunmakta kurulum esnasında
ahtapot-mys olarak kurulum yaptığından bu olabilir mi?

(system) kapatıldı #12

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.