akıllı telefonlarda android yerine pardus projesi

android linux tabanlı olduğundan pardus yüklenemezmi böyle bir çalışma yapıldımı yapılırsa yerli telefon üreticilerle işbirliği yapılsa, google yapımı android sisteminin casusluk amaçlı kullanılmasının önüne geçilmiş olur

6 Beğeni

super fikir keske bunu yapabilecek babayiğitlerimiz olsa.

bu konuda daha çok bilgi sahibi kişilerin yorumlarını sabırsızlıkla bekliyorum

saygılarım ile

3 Beğeni

Yapılsa iyi olur ama arkasında çok büyük özel şirket desteğinin olması gerekir diye düşünüyorum. Hangi dille yazılacak,bazı uygulama-kod lisansları nasıl satın alınacak, ar-ge kısmı vs derken baya büyük bir iş gibi geliyo bana.

2 Beğeni

Sistemi yapmak büyük bir iş değil. Sistemi yaymak büyük bir iş :slight_smile:

7 Beğeni

Aynı fikre bende sahibim ancak android ve ios gibi bir alternatif varken vatandaşlarımızı yeni bir şeye alıştırmak hiç kolay değil. Windows un telefon tarafındaki fiyaskosu bir miktar fikir verecektir. Projenin arkasında ne kadar büyük bir şirketin olacağının bir önemi yok bunu insanlara kabul ettirmek gerekiyor. Ayrıca yazılımcılarıda bu platformda yazılım yapmaları için ikna edilmesi gerekiyor ki bu da insanların para kazanabilmesi ile mümkün olacaktır. Ubuntu-phone bile şu anda resmi olmayan gönüllüler sayesinde bir kaç telefonda stabil olmayan versiyonuyla çalışıyor. Ubuntu bile bu işle mücadele edemedi. O nedenle çok zor bir proje ancak imkansız değil.

2 Beğeni

Öğrencilerim de hep bana “Hocam bu Pardus telefonlara da kuruluyor mu?” diye soruyorlar. Olsaydı iyi olurdu haketten. Yaygınlaştırma konusunda arkadaşlara katılıyorum. Milli yazılımlara önem veren nesiller yetiştirmek lazım, 18 yaşından sonra insan alışkanlıklarını değiştirmek zor

1 Beğeni

Bence her şeyi Pardus’un omuzlarına yüklememek gerekir. En başta bunun donanım olayı var. Malesef bilgisyarlarımızda olduğu gibi bir usb ile veya başka bir aygıtla kolayca mobil işletim sistemi kuramıyorsunuz. Kaldı ki bu olsa bile bu durum telefonları garanti kapsamı dışında bırakıyor. Öte yandan telefonların fabrika çıkışlı Pardus ile gelme durumu ise üretici firmaların işine gelmez. Öncelikle geniş bir çalışma gerektiriyor ve bunun sonucunda çıkan ürünle kâr etmesi gerekiyor. Bu süreçten yeni bir mobil işletim sistemiyle kâr edebileceğini düşünmeyen firmalar da bu işe elini atmıyor. Çünkü pazarın büyük bir kısmını ele geçirmiş hali hazırda android var ve mağazası binlerce uygulamayla dolu. Üstelik herkes kullanmasını biliyor. Tabi ki Pardus’u mobilde de kullanmayı çok arzu edenlerdenim ama malesef koca koca firmalar böyle düşüncelere önayak olmayı pek tercih etmiyor. Küçük topluluklarda gönüllülerin elinde minik minik adımlarla devam.

https://puri.sm/products/librem-5/

1 Beğeni

Türkiyede satılan her bilgisayara her telefona pardus kurma zorunluluğu koyarsak yaygınlaşmasını sağlayabiliriz yani satıcılara içinde pardus işletim sistemi olmadan satamassın diyeceksin sonra neden yaygınlaşmıyor diye düşünmek saçma kamu kuruluşları bile hala windows kullanıyor pardus kullanan bir kaç küçük belde sadece sonra pardus işletim sisteminin marketine (uygulama deposuna) her türlü iş için binlerce çeşit program,oyun olmalı ubuntunun marketine bakın windowsa bakın bir de pardusa bakın pardus bu konuda zayıf kalıyor kısaca yaymak için bir proje başlatılmalı ve pardus kütüphanesi zenginleştirilmelidir.

bu serbest piyasayı baltalar istihdam azalır ülkeye yatırımlar azalır. zorunluluk değilde yerli yazılımlara daha fazla avantaj sağlanmalı.

2 Beğeni

Pardus’un cep telefonları için sürümü gelirse RTE HABER ekibi (73 kişi) olarak cep telefonlarını Pardus’a taşırız.

2 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Tam tersi ülkeye yapılan yatırımı arttırabilir
Nasıl olacak dersen o dünya devi diyebileceğimiz yabancı firmalarla anlaşarak andiroid yerine pardus kullanmalarını sağlayabiliriz bu şekilde sadece türkiyede değil tüm dünyada yaymış oluruz.

Ama ilk olarak pardusu biraz daha geliştirmek pardusa yatırımlar yapmak gerekiyor mesela bütçesi falan arttırılmalı bu işe önem verilmeli tozlu raflarda beklememeli pardus…

2 Beğeni