Alternatif Çevrimiçi Depolama Listesi

Özellikle son dönemde yaşanan olaylardan sonra başlayan boykot hareketi bizim için de güzel bir fırsat. Bunu buraya da taşımak istiyoruz. Piyasada çok kullanılan uygulamaların alternatiflerini içeren bir liste hazırlamak istiyoruz. Sizin de listedeki programlarla ilgili yorumlarınızı bekliyoruz. Ayrıca hem alternatif olabilecek hem de olumsuz listeye eklenecek programlarla ilgili önerilerinizi bekliyoruz. Gelen yorumlara göre liste düzenlenmeye devam edilecektir.

Önermediklerimiz:
Google Drive

Alternatifler:
Lifebox (5 GB), Nextcloud Tab (8 GB), Yandex Disk (Çok önermemekle birlikte, Google yerine tavsiye)

Önerimiz:
?

5 Beğeni

Yorum ve önerilerinizi bekliyoruz. :slight_smile:

Bir ara Havelsan’ın çalışması vardı. Havelsan Drive ama sayfasında da pek bir şey anlamadım doğrusu.

Biraz inceledim. Anladığım kadarıyla belli kurum veya kişilere otomatik tanımlıyorlar. Herkese açık bir kullanım değil.

Mesela MEB Bulut da var. Ben öğretmenim ama benim de girme yetkim yok o buluta. Belli personele açık.

Haliyle halka açılmadığı bizim işimize yaramaz bu. :slight_smile:

1 Beğeni

Mega kullanıyordum bir aralar. Ayrıca Vuhuv’un 5gb alanı var diye duydum ama henüz deneyemedim

Mega nasıldı? Kullanım alanı, kaynak yapısı vs…

Vuhuv mail ve arama motoru var. Bulut depolama özelliğini görmedim ben. Mail için 5 GB alan veriyor ama ayrı bir depolama yapısı yok.

1 Beğeni

Yine elinize sağlık.
Dropbox ücretsiz 2 GB veren, aylık 70 TL gibi bir ücretle 2 TB kadar depolama alanı sunan açık kaynak kodlu bir alternatif.
Nedense ücretsiz fazla GB verenlere güvenemiyorum. “Bir ürüne para ödemiyorsanız, ürün sizsiniz demektir.” sözü sebebiyle sanırım.

1 Beğeni

Peki farklı avantajları neler? Mesela içinde bir online office paketiyle entegresi var mı? e-Dökümanlar, e-Tablolar oluşturulabiliyor mu? Veya kendi içine entegre takvim vs var mı?

2 GB az olmakla birlikte işlevsel ise neden kullanılmasın?

Bu arada Dropbox da MEB filtresine takılan sitelerden. Giriş yapılamadığı için inceleme şansım da olmuyor. :sweat_smile:

Avantajları:

• Resmi linux desteği var.
  • Kendi şifre yöneticisi var.
  • Online olarak Google dökümanlar ve Office 365 ile uyumlu. Notion, prezi gibi birçok uygulamayla entegrasyon desteği var.
  • Telefonda olsun, bilgisayarda olsun senkronizasyon işini gerçekten çözmüşler gibi. Hiç problem yaşamadım.
  • Mobilde döküman tarama özelliği mevcut.

Genel olarak bunlar yazılabilir sanırım.

1 Beğeni

@yusufsunetci
Evet depolama alanı değilmiş o. Mega ise ücretsiz sürümde kısıtlı indirme olanağı tanıyor. Yine de benim işime yarıyordu. Ücretsiz hesaplara verdiği gb da tanındıkça azaldı. Ben 15 gb ücretsiz alan kullanıyordum 3 hesap açmıştım işimi görüyordu.

1 GB dolunca 6 saat bekle diyormuş. Bu çok büyük bir dezavantaj.

@yusufsunetci
ben çok yoğun indirme- yükleme işlemleri yapmadığım için benim açımdan pek sıkıntı olmuyordu.

Türk telekom`un "Dijital Depo"sunu kullanan var mı?
https://www.dijitaldepo.com.tr/pages/packages

1 Beğeni

Siz yazınca haberim oldu.

Bireysel ve kurumsal tüm operatör müşterileri, Dijital Depo 2 GB’ı hiç ücret ödemeden kullanabilir.
Dijital Depo 50 GB’ın ücreti tüm vergiler dahil(%20 KDV) aylık 4,99 TL’dir.
Dijital Depo 500 GB’ın ücreti tüm vergiler dahil( %20 KDV) aylık 13,99 TL’dir.
Dijital Depo 1 TB’ın ücreti tüm vergiler dahil( %20 KDV) aylık 19,99 TL’dir.

Fiyatlar fena değil aslında. Ama mobil uygulamasının puanlaması 2,6. Çok fazla olumsuz yorum var.

Max. 1 GB’lık dosya gönderimi yapabilirsiniz. Kesilmeyen bir internet bağlantısı ile en fazla 1 GB büyüklüğündeki bir dosyayı yedekleyebilirsiniz.

Bu 1 GB sınırı da olumsuz bir durum.

1 Beğeni

Bu da bir dezavantaj malesef. Çünkü bunlar da kendilerine alternatif aradığımız programlar.

Ama depolama olması açısından bunu da ekleyelim listeye.

Vuhuv depolama servisi çalışması yapıyormuş, yakın zamanda görebiliriz, içeriden fotoğraflar:

Hem mobil hem desktop için uyumlu gibi. Çıktığında mutlaka kullanırım :slight_smile:

6 Beğeni

Çıktığında bildirirseniz seviniriz.

2 Beğeni

Bu çok güzel bir haber, sevindim. :clap: :clap: :clap:

Mega Syns düşünebilirsiniz bence güzel bir onedrive alternatifi olabilir.

Bu sayfa MEB engeline takılıyor, açamıyorum sayfayı. Biraz detay verebilir misiniz? Nasıl kullanılıyor, kaç gb ücretsiz veriyor, içinde herhangi bir office paketi desteği var mı? Avantajları ve dezavantajları neler?