Alternatif Web Tarayıcıları

Selamlar bir kaç ay önce yine alternatif web tarayıcıları konusunda kendi geliştirmiş olduğum web tarayıcsını göstermiştim. İlk zamanlar electron tabanlıydı yani arkada chromium kullanıyordu ancak daha sonra Firefox tabanlı geliştirmeye başlamıştım. Ve şu anda tarayıcı güzel bir alternatif olabilir diye düşünüyorum. Tarayıcı özgünlüğü açısından bir çok özellik ekledim ve eklemeye olanlarıda geliştirmeye devam edeceğim. Örnek olarak size başlıca özellikleri şöyle tanıtayım;

Hüma sekmeleri

Hüma Sekmeleri: Hüma Tarayıcısı için Yenilikçi Dikey Sekme Eklentisi

Hüma Sekmeleri, Hüma tarayıcısında kullanıcı deneyimini büyük ölçüde iyileştiren bir dikey sekme eklentisidir. Geliştirilmiş kullanılabilirlik ve özelleştirme seçenekleri sunarak, web gezintisini daha verimli ve düzenli hale getirir.

Hüma Sekmeleri, Tree Style Tab eklentisinin ilhamını alarak geliştirilmiş ve Hüma tarayıcısıyla uyumlu hale getirilmiştir. Kullanıcı dostu arayüzü ve zengin özellikleriyle, web tarayıcınızı daha verimli bir hale getirmek için ideal bir seçimdir.

Şimdi Hüma Sekmeleri’ni keşfedin ve web gezintisinde yeni bir düzene adım atın!

Özellikler:

• Dikey Sekmeler: Web sitelerini dikey sekme düzeninde göstererek daha fazla sekme kullanımını optimize eder.
  • Özelleştirilebilirlik: Sekme genişlikleri, renk temaları ve düzen seçenekleriyle kullanıcıya tam kontrol sağlar.
  • Sekme Grupları: Sekmeleri gruplayarak benzer içeriklere sahip web sitelerini kolayca yönetebilme imkanı sunar.
  • Sürükle ve Bırak Desteği: Sekmeleri sürükleyerek yeniden düzenleme ve gruplama yapabilme kolaylığı sağlar.
  • Performans Odaklı: Hafif yapısıyla tarayıcı performansını olumsuz etkilemeden kullanıcıya yüksek performans sunar.

Hüma Gezgini

Hüma Gezgini: Hüma Tarayıcısında Yer İmleri ve Gezinti için Güçlü Eklenti

Hüma Gezgini, Hüma tarayıcısında varsayılan olarak bulunan kullanışlı bir eklentidir. Bu eklenti, yer imleriniz arasında kolayca gezinmenizi sağlarken Hüma projenizdeki bağlantıları keşfetmenize yardımcı olur. Aynı zamanda tarayıcınızda sayfalar arasında rahatça geçiş yapmanızı sağlayarak size bir tarayıcı rehberi sunar.

Özellikler:

• Yer İmleri Yönetimi: Kolay erişim için yer imlerinizi düzenlemenizi ve yönetmenizi sağlar.
  • Bağlantı Keşfi: Hüma projesindeki bağlantıları keşfetme imkanı sunar, içeriği daha kolay bulmanızı sağlar.
  • Özelleştirme Seçenekleri: Eklentinin renk temasını değiştirerek kendi Hüma Gezgini temanızı oluşturabilirsiniz.
  • Kenar Çubuğu Entegrasyonu: Tarayıcınızın kenar çubuğunda kolay erişim için yer alır.
  • To-Do List Özelliği: Görev listesi oluşturup yönetmenize olanak tanır, tarayıcınızda daha düzenli çalışmanızı sağlar.

Hüma Gezgini, kullanıcı dostu arayüzü ve özelleştirme seçenekleriyle tarayıcınızın verimliliğini artırmak için tasarlanmıştır. Tarayıcınızı daha da kişiselleştirmek ve günlük web taramalarınızı yönetmek için ideal bir yardımcıdır.

Hüma Başlangıç

Hüma Başlangıç: Kişiselleştirilebilir Yeni Sekme Sayfası

Hüma Başlangıç, Hüma tarayıcısının yeni sekme sayfasını kişiselleştirmenizi sağlayan güçlü bir eklentidir. Kullanıcı dostu arayüzü ve geniş özelleştirme seçenekleriyle tarayıcınızın verimliliğini artırmak ve tarayıcınızı kişiselleştirmek için idealdir.

Özellikler:

• Sürükle ve Bırak Widget’ları: Widget’ları bir ızgara üzerinde ekleyebilir, taşıyabilir, yeniden boyutlandırabilir ve yapılandırabilirsiniz.
  • Güzel Arka Planlar: Her 15 dakikada bir rastgele seçilmiş arka plan görüntüleri görürsünüz. Ayrıca düz bir renk, bir Unsplash koleksiyonu, bir RSS/Atom beslemesi veya özel bir arka plan resmi seçebilirsiniz.
  • Kişiselleştirilebilir: Arka planı, temayı değiştirebilir ve her widget’ı bağımsız olarak yapılandırabilirsiniz.
  • Widget Seçenekleri: Hava durumu, yapılacaklar listesi, en çok ziyaret edilen siteler ve daha pek çok widget seçeneğiyle yeni sekme sayfanızı tamamen özelleştirebilirsiniz.

Hüma Başlangıç “Renewtab” eklentisinin bir çatalıdır ilerleyen sürümlerde Hüma tarafından baştan yazılan eklenti ile değişecektir

Hüma Tarih ve Hüma Mitoloji: İnternetsiz Ansiklopedi

Hüma Tarih ve Hüma Mitoloji sayfaları, Türk mitolojisi ve tarihini tanıtan kapsamlı bir internetsiz ansiklopedidir. Tarayıcınızda depolanan bu sayfalar, zengin içerikleri ile bilgiye kolay erişim sağlar ve zamanla diğer milletlere ve kategorilere ait içeriklerle genişleyecektir.

Bu özelliklerden sadece dikey sekmeler varsayılan yüklü gelmez ama yüklemek çok basit

image
Hüma gezginin bu butona basarak indirebiliyorsunuz. Şu anda varsayılan olmamasının bir kaç sebebi var öncelikle tarayıcıya gömmek ayrı bir zaman alıyor ve Hüma Gezgini eklentisi ile bunu birleştirmeyide düşünüyorum ve bu yüzdende o özelliği aktif etmesini kullanıcıya bırakıyorum.

Ve unutmayalım bu projeyi yanlızca ben geliştirdiğimden hala eksikleri olabilir. Ve şunuda söylemek istiyorum internette linçlemek vs. kolaydır sırf sıfırdan motor yazmadığım için projenin kopya olduğunu sadece Firefox tarayıcısının adının değişitirilip yeniden sunulduğunu söyleyenler oldu ben tabii ki onları aldırmıyorum çünkü ortaya koyduğum şey apaçık gözükür halde proje zaten açık kaynak ve özgür yazılım ocak ayında başladım projeye şu an temmuz ayındayız 7 ay geçmiş ve daha yeni yeni amacına ulaşabiliyor. Ayrıca şu an piyasada gördüğünüz bütün tarayıcılar chromium tabanlı. Libre woolf Waterfox yada Floorp gibi çok az gecko bazlı tarayıcı var ki buda piyasada doğru düzgün 2 tarayıcı motorunu olduğunu gösterir (WebKit gibi azınlık motorlar neredeyse hiç kullanılmıyor onları saymıyorum) yani bu durumda bu neredeyse bütün tarayıcıların ki zaten chromium’u ele alacaksak bir sürü tarayıcı sayabiliriz neredeyse hepsi aynı özelliklere sahipler ve her tarayıcı kendi özgününü yapmak için çabalıyor. Hüma’da bu tarayıcılar kadar hızlı geliştirilmesede tarayıcı en büyük amaçlarımdan birisinin özgünlük olduğunu unutmayın. Ben 7 ayımı sadece adını değişitirip insanları kandırmak için harcamadım özgün bir tarayıcı olsun diye harcadım yoksa logo ve adını değiştirip proje bitti diyebilirdim ancak bunu demiyorum. Ve şu anki düşüncem tarayıcının Waterfox librewoolf yada floorp gibi gecko motorunu kullanan tarayıcılardan çok bir farkı yok ki bu tarayıcıların ekipler halinde geliştirildiğinide unutmayalım. Ben geliştirmeye devam edeceğim umarım bir gün ilk yerli tarayıcımızı (Geliyoo olduğunu söyleyenler olursa diye söyleyeyim Geliyoo tarayıcısı 2013 yılında duyurulmuş hala geliştirilme aşamasında olduğu söyleniyor 11 yıldır başka hiç bir haber yok.) Gecko tabanlı tarayıcılar arasında güçlü bir konumda görürüz.
Tarayıcı Windows için daha bu sürümle destek verdi
Linux için zaten var indirmek ve incelemek için “GitHub - VastSea0/Huma: Gizlilik odaklı telemetri göndermez. dikey sekmeler ve birçok deneyim geliştirici özellik ile yeni nesil tarayıcı deneyimi. Aynı zamanda Türklerin ilk ağ tarayıcısı” Github deposuna bakabilirsiniz. Önerilerinizi almak için bu konuyu açtım tarayıcnın web sitesinde özellikleri ve bir çok bilgi yazıyor zaten. Gerçek manada yapılmış her eleştiri ve öneri benim için çok önemli yorumlarınızı bekliyorum ayrıca kullandığınız tarayıcı ne ve neden kullanıyorsunuz. Öneriniz nedir diye sormakta istiyorum iyi günler

6 Beğeni

Pardus için debian paketlerseniz güzel olacak

debian paketi yomu?PARDUS İÇİN

Henüz yok. Yakında yapabilirim

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.