AMD A10-8700P Radeon R6, Pardus yükleme sorunu


(murat) #1

Pardus 17.4 bir çok defa kurmaya çalışmama rağmen başarılı olmadım. Kurulum tamamlanmıyor. Sadece logoda kalıyor. Amd a10 8700p işlemcide linux kurulum ile ilgili bir sorun mu var? Ubuntu 18.04 denedim çalışıyor.


(A.Ramazan BENEK) #2

Biz de kurumumuzda AMD A10-9620P işlemcili bilgisayarlara Pardus kurduk ama kullanıcı giriş ekranında parolayı girdikten sonra sürekli giriş ekranına geri dönüyor(loop), masaüstü açılmıyor. Kurulumun başında ath10k/pre-cal-pci-0000:01:00.0.bin sürücüsünü bulamadığını söylüyor. Ayrıca tocuhpad de, muhtemelen sürücü eksikliğinden, çalışmadı. Ctrl + Alt + F1 ile uçbirimi açtığımızda da sürekli şu hatayı veriyor:

AMD-Vi Completion-wait loop timed out

Bu sorunla ilgili yabancı forumlarda birkaç tespite ulaştık, Linux Kernel 4 tabanlı linux dağıtımlarında sorun yaşandığı ile ilgiliydi. Debian 9 da Linux Kernel 4 tabanlı olduğu için doğal olarak Pardus 17’de bu sorunlu gruba dahil diye düşünüyorduk ama aynı bilgisayara Ubuntu 18.04 sürümünü kurduk ve sorunsuz bir şekilde çalışıyor.

Ayrıca AMD Ryzen 3 2200g işlemcili bilgisayara da Pardus kurulumu girişimimiz başarısız oldu. Kurulum aşaması hep sorunlu şekilde ilerliyor, disk bölümleme kısımlarında hata veriyor, yeniden başlatıyoruz, sorun düzeliyor ama kurulum başarılı şekilde tamamlanamıyor. Bu bilgisayarda da Ubuntu 18.04’ü sorunsuz bir şekilde kurduk ve çalışıyor.

AMD A9 işlemcili bilgisayarlarda Pardus kurulumu başarılı bir şekilde sonlandı ve A9’da sorunsuz bir şekilde çalışıyor. A10 ve Ryzen serisinde Pardus kurulum ve kullanımı ile ilgili sorun yaşıyoruz. Muhtemelen işlemci veya işlemci GPU ile ilgili sürücü eksikliğinden kaynaklı bu hataları alıyoruz. Geliştirici ekibin bu sorunu giderecek adımlar atmasını bekliyoruz.


(system) kapatıldı #3

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.