AMD E1 6010 işlemci için Pardus 17 ideal mi?

(Onur) #1

Merhabalar,

Lenovo g5045 notebook var bende. Dün Windows 8.1 64-bit kurdum “Hizmet Ana Bilgisayarı: Yerel Sistem” %40 CPU kullanıyordu. Onun dışında hiçbir problem yoktu. Windows 7 Home Basic kurdum. Fakat yanlışlıkla 32-bit kurmuşum. Biraz kasma vardır. Özellikle Firefox tarayıcısında.

AMD E1 6010 işlemci için Pardus 17 ideal midir? Yoksa Daha lightweight bir Linux mu kurmam gerekir.

Teşekkürler.

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #2

XFCE arayüzlü olan bir sürümü deneyebilirsiniz.

0 Likes

(Onur) #3

İşlemci birden fazla sekme açında %100 oluyor. Sonra siteler tamamen yüklenince düşüyor. LibreOffice Writer açıkken bile CPU en fazla %60’ı gördü.
Kendim için kurmuyorum bu arada. Lubuntu önerdiler bana yabancı forumlarda. Fakat Pardus 17.5 kullanmak istiyorum.
Bu sorun SSD ve Pardus 17 ile ortadan kalkmasa bile büyük ölçüde azalır mı?

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #4

Ram, ekran kartı nedir?

0 Likes

(Onur) #5

4 GB + 2 GB toplam 6 GB RAM var.
Harici bir ekran kartı yok. Standard VGA Graphic Adapter olarak geçiyor.
Bu durumda İşlemci kendi üzerindeki ekran kartını mı kullanıyor?

0 Likes

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #6

Sisteminizi 64 bit olarak düşünerek cevap veriyorum, Pardus’un istediğiniz sürümünü kurabilirsiniz.

0 Likes

(Yunus) #8

Merhaba,
İşlemciniz 1,3 GHZ hızıyla çalışıyor, bu işlemci normal olarak fazla yükteymiş gibi çalışması gayet normal. Ghz çok önemlidir, ram fazlasıyla yeterli. Bu makina için xfce deneyip eğer performansı beğenmediyseniz windows 7 için performans odaklı modifiye sürümleri mevcut onu deneyebilirsiniz.

0 Likes

(Onur) #9

Dikkatsizliğime geldi 32 bit kurdum. Windows 8.1 64 bit bu kadar kasmıyordu açıkçası.

Firefox yeni sekmede bir web sitesi yüklenirken CPU yükü %100 oluyor. Site komple yüklenince %30 hatta %10’lara kadar düşüyor

0 Likes

(system) kapatıldı #10

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

0 Likes