AMD Ekran Kartı Driver ı Kurulmuyor

AMD ekran kartı driver ı kurulmuyor. Sorunlar;

1. AMD nin sayfasından driver indirilip paket yüklenip konsole da “amdgpu -install” çalıştırıldığında tanımlanamayan işletim sistemi hatası veriyor ve Pardus ü tanımıyor. Bu sıkıntı /etc/os-release dosyasının içerisinde bulunan ID ve versiyon bilgilerinin değiştirilmesi ile gideriliyor.

1. sorun aşıldıktan sonra yükleme devam ederken aşağıdaki bağımlılık sorunları oluşuyor.
Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
 xserver-xorg-amdgpu-video-amdgpu : Bağımlılıklar: xorg-video-abi-24 ama kurulabilir değil
E: Sorunlar giderilemedi, tutulan bozuk paketleriniz var.

Burada libffi7 bağımlılık hatasıda alınıyor fakat ben bunu kurduğum için şuanda almıyorum.

İkinci basamaktaki hatayı nasıl giderebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

1 Beğeni

Sorun Pardus’ta değil, sürücülerde. Aynı sürücüleri Ubuntu’da da defalarca kurmaya çalıştım ama kuramadım.

AMD’nin açık kaynak ekran kartı sürücüleri Linux çekirdeği içinde gömülü olarak geliyor. Bu sürücüler oyun oynama dahil birçok alanda iş görüyor.

1 Beğeni

Bozuk paket hatasını yanlış hatırlamıyorsam uçbirimde:

sudo apt install --fix-broken

Veya

sudo apt install -f

Yukarıda apt yazan yere apt-get de yazılabilir.
Veya

sudo apt-get -f install

Yazarak çözebiliyorduk.

Ardından, kurmak istediğiniz abi-24 paketinizi yeniden kurmayı deneyin.

Eğer kurulum işleminde örnek olarak process 84 hatası gibi sayı ile adreslenen bir hata yazıyorsa da

sudo kill 84

Yazıp enter tuşuna basınca process hatasının giderilmesi lazım. Aynı kurulum işleminize baştan başlayabilirsiniz.

Atık paketleri temizlemek için de

sudo apt-get autoremove

Diye hatırladığım komutu kullanabilirsiniz.

Tavsiyelerinizi uyguladım fakat sorun düzelmedi. Biraz araştırma yaptım. xorg-video-abi-24 kütüphanesini sağlayan paket aslında “xserver-xorg-core” paketiymiş ve bu zaten bende kurulu. Nasıl oluyor da bu bağımlılığı aşamıyorum anlamıyorum.

fix-broken komutunun sorunu çözmesi gerekiyordu. Sebebini anlamadım. Benden daha iyi öneri verecek biri elbette olacaktır.

Bir de Synaptic Paket Yöneticisi’ne girip kullanılmayan paketleri temizleyin. Kurulu paketlerde bir arama yapmayı deneyin.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.