Android Studio Meb Sertifikası

(Mustafa ÖZAYDIN) #1

Android studioda meb sertifikası yüklemem gerekiyor. Yüklemediğim için şu uyarıyı alıyorum. Cause: unable to find valid certification path to requested target Windowsta aşağıdaki komutla yükleniyormuş

cd C:\Program Files\Android\Android Studio\jre\bin

keytool  -import -trustcacerts -file "C:\MEB_SERTIFIKASI.cer" -alias "fatih" -keystore "C:\Program Files\Android\Android Studio\jre\jre\lib\security\cacerts"

Pardusta bu işlemi nasıl yapabilirim?

0 Likes

(Ali KOCA https://t.me/HurrPardus) #2

Merhaba;

sudo openssl x509 -inform DER -in MEB_SERTIFIKASI.cer -out MEB_SERTIFIKASI.crt
sudo cp MEB_SERTIFIKASI.crt /usr/share/ca-certificates
sudo dpkg-reconfigure ca-certificates

0 Likes

(Mustafa ÖZAYDIN) #3

Ali bey bunu daha öncede yaptım ama çözüm olmadı. Anladığım kadarıyla jre kütüphanesinin içine eklenmesi gerekiyor. Ama nasıl yapılacağını bulamadım.

0 Likes

(Mustafa ÖZAYDIN) #4

Arkadaşlar sorunu çözdüm.
Jetbrains toolbox yazılımı aracılığıyla inen android studio için aşağıdaki işlemler uygulanacak.
Gizli Dosyayı görünür yazıp aşağıdaki dizinde uç birim açalım
/.local/share/JetBrains/Toolbox/apps/AndroidStudio/ch-0/191.5791312/jre/jre/lib/security/

sudo su
wget http://sertifika.meb.gov.tr/MEB_SERTIFIKASI.cer
komutları ile sertifikayı dizine indirelim.

daha sonra
keytool -import -trustcacerts -file “MEB_SERTIFIKASI.cer” -alias “fatih” -keystore “/home/mustifanci/.local/share/JetBrains/Toolbox/apps/AndroidStudio/ch-0/191.5791312/jre/jre/lib/security/cacerts”

komutu verelim şifre olarak “changeit” yazılacak. daha sonra da yes yazılarak işlem tamamlanacak.

1 Like

(Mustafa ÖZAYDIN) #5

Pardus Mağazadan indirilen android studio için aşağıdaki yolu kullanıyoruz

önce indirilenler klasörüne meb sertifikası indiriyoruz. İndirilen klasöründe uç birim açıp
keytool -import -trustcacerts -file MEB_SERTIFIKASI.cer -alias “fatih” -keystore /opt/android-studio/jre/jre/lib/security/cacerts
kodu yapıştırıp yes yazıyoruz hepsi bu kadar

0 Likes

(system) kapatıldı #6

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

0 Likes