Android uygulamalari

(Fatih Duman) #1

Android çekirdeğide linux olduğuna göre uyarlamayla android uygulamaları pardusa kurulabilirmi?

2 Likes

(Murat Yumuşak) #2

Merhabalar, sorunuzun cevabı hayır, sebebine kısaca değinmek istiyorum. Android işletim sistemi .apk uzantılı uygulamaları çalıştırır ve bu uygulamaların tabana linux diye masaüstü linux sistemli cihazlarda çalışacağı anlamına gelmez basit bi örnek vermek gerekirse uygulamaların çözünürlüğü ve işlem kapasitesi mobil cihazlara uygun olarak kurgulanıyor ve temeli aynı mantıkta olmasına rağmen mimari olarak bariz farklılıklar barındırır.

Bol paylaşımlar.

1 Like

(𝗄𝖺𝖺𝗇) #3

Emulatorler ile çalıştırabilirsiniz.
http://techapple.net/2014/05/5-best-android-emulators-linux-run-android-apps-linux-ubuntulinuxmintfedoraarchlinuxopensusemageiacentos-etc/ linkine bakınız.

1 Like

(Emin Fedar) #4

Arm mimarisi için derlenen linux uygulamaları (arayüzsüz) Android telefonda terminal aracılığı ile çalıştırılabilir.

Fakat Android için yapılmış uygulamalar Android sistemine has bir şekilde paketlenir. Dolayısıyla ancak yukarıdaki gibi bir emülatör aracılığı ile kullanabilirsiniz.

1 Like

(Kemal Oktay Aktoğan) #5

Anbox adlı bir proje var.
Android uygulama katmanını doğrudan, mevcut kurulu olan linux dağıtımının çekirdeğini kullanarakuygulamaları çalıştırabiliyor.
Lâkin resmi olarak şuan sadece LinuxMint, Ubuntu, Neon ve ElementaryOS destekliyor.
Maalesef bazı paketlerin sürümleri eski kaldığı(derleme sırasında verdiği hatadan anladığım kadarıyla) ve birkaç tanesi de Debian için derlenmediğinden Anbox’u derleme aşamasında hata veriyor.
Ubuntu’nun paketlerini kurup çalıştırabildiğini yazanlar var. Lâkin bu da sistemin kararlılığını ciddi şekilde etkileyecektir maalesef.

Geliştiricilerimizden ricam bu yazılım için bir çalışma yapabilirler mi acaba?

2 Likes

(Ahmet Okan) #6

konu güncel kurmayı bende başaramadım

0 Likes

(system) kapatıldı #7
0 Likes