Android'e PARDUS 23 kurmak

PARDUS 23’ü, Android telefonuma kurup, TÜM pratiklerimi buradan yapabilmek istiyorum… Rufus, Debian, Ventoy…vb yardımcı uygulamalrla Kali’nin, Android’e kurulumunu birden fazla videoda bulabilirsiniz AMMA PARDUS 23’ü, Android’e kurmak, yeni başlayanlar için sorun.
Umarım vardır bunu çözen…

Konuyu daha detaylı Pardus gönüllü sitesinde en baştan yapıpıp anlatmaya çalışcam inşAllah(uzun süreceği için şimdilik buraya yazayım)

İlk öncelikle telefonda son sürüm termux olması gerekiyor githubdan veya f droidden inidirebilirsiniz

kurulum için bazı tavsiyeler:

• scrcpy kullanabilirsiniz. Bu sayede telefona bilgisayardan rahat bir şekilde yazabilirsiniz.
  • telfondaki termuxa ssh ile bağlanabilirsiniz

şunu diyim normalde bu işlemler çok uzundu keyring felen eklenip dosyalarda bazı ayarlar yapılması gerekiyordu ama birisi sağolsun proot-droid için pardus.sh yazmış bu sayede çok daha kolay bir şeklide kurulumu yapabiliyoruz

bazı küçük uyarılar: android 12 ve üstü için

Eğer cihazınızın android versiyonu benim gibi 12 veya üstü ise adb ile ek bir işlem yapılması gerekiyor bu işlem sonucunda arka planda android işlemciyi çok kullanan uygulamayı kapatma özelliği kapanıyor (bu benim işimi bazen bozuyordu uzun bir indirmede için bazen tarayıcı kendiliğinden kapanıyordu şimdi inşAllah olmaz) yani bu konu hakkında size güvence veremem
bunu için pardus bilgisayarınızda sudo apt install adb adb yükleyip cihazı bilgisayara hata ayıklama modu açık bir şekilde kablo ile bağlayıp adb devices ile cihazı bilgisayara görüyor mu görmüyor mu kontrol edip sonrasında

android 12L ve Android 13 için

adb shell "settings put global settings_enable_monitor_phantom_procs false"

Android 12:

adb shell "/system/bin/device_config set_sync_disabled_for_tests persistent; /system/bin/device_config put activity_manager max_phantom_processes 2147483647"

komutlarını uç birimden giriyoruz
bu termux vnc ile işlemi başlattığında Fix [Process completed (signal 9) - press Enter] diye bir hata veriyor bunu engellemek için
kaynak:
Fix [Process completed (signal 9) - press Enter] for Termux on Android 12+ devices | Ivon's Blog

şimdi gelelim uzun süren kısma öncelikle termuxu açıyoruz
açmadan önce bazı yerlerde nano (uç birim metin editörü) ile işlem yapıliyor burada kaydetmek için ctrl+x deyip entera basmamız gerekiyor deyip devam edelim

#gerekli terumux depolarını ekliyoruz 
apt update
apt install root-repo
apt install x11-repo
apt update

# dosya izni alıyoruz
termux-setup-storage

# gerekli paketleri yüklüyoruz
pkg install proot-distro pulseaudio nano

# temel Pardusu yüklüyoruz
proot-distro install pardus

#yüklendikten sonra içine giriyoruz
proot-distro login pardus

#sıra geldi paket yükleme işlemlerine
apt update
apt install sudo nano neofetch

#gözümüz bir pardus görsün diye :)
neofetch

isterseniz bundan sonra pardus depo adreslerini 23 adresleri ile değiştirip sistemi 23’e yükseltebilirsin

#yükseltmek isterseniz
nano /etc/apt/sources.list

#girip içeriye 
## Pardus
deb http://depo.pardus.org.tr/pardus yirmiuc main contrib non-free non-free-firmware
deb-src http://depo.pardus.org.tr/pardus yirmiuc main contrib non-free non-free-firmware

## Pardus Deb
deb http://depo.pardus.org.tr/pardus yirmiuc-deb main contrib non-free non-free-firmware
deb-src http://depo.pardus.org.tr/pardus yirmiuc-deb main contrib non-free non-free-firmware

## Pardus Security Deb
deb http://depo.pardus.org.tr/guvenlik yirmiuc-deb main contrib non-free non-free-firmware
deb-src http://depo.pardus.org.tr/guvenlik yirmiuc-deb main contrib non-free non-free-firmware

#depoları güncellemek için `sudo apt update`

telefon için 21 şu an daha iyi olabilir

normal bir kullanıcı eklemek istersek

useradd -m -g users -G wheel,audio,video,storage -s /bin/bash kullanici
passwd kullanici

#sonrasında  buna yetki vermek için kullanıcı ayarlarına giriyoruz
visudo
#alttaki gibi bir şey yazan yeri buluyoruz 
root ALL=(ALL:ALL) ALL

#ve altına kullanıcı için olan kısmı ekliyoruz
kullanici ALL=(ALL:ALL) ALL

#kullanıcıya geçmek için

su kullanici
cd

gelelim grafik arayüzün yüklenmesine bunu için sudo apt install pardus-xfce-desktop deyip yüklemeyi yapabilirsiniz veya farklı bir masa üstü ortamı da yükleyebilirsiniz

dil ve zaman ayarı yapmak için

# zaman ayarı
ln -sf /usr/share/zoneinfo/Europe/Istanbul  /etc/localtime

#dil ayarı için alttaki dosyya girip
nano /etc/locale.gen

# aşağıdaki tr kısmının başında '#' işaretini kaldırıyoruz
en_US.UTF-8 UTF-8
tr_TR.UTF-8 UTF-8

#ayarları uygulamak için
locale-gen
echo "LANG=tr_TR.UTF-8" > /etc/locale.conf

sırada vnc ile görüntü almaya geldi inşAllah.

#öncelikle tigervnc yüklüyoruz
sudo apt install tigervnc*

tigervnc aktifleştirip başlatıyoruz ilk kezalttaki kodu çalıştırdığınızda sizden parola oluşturmanızı isteyecek bu parolar vnc ile bağlanacağınız zaman gerekli olacak

vncserver -localhost
export DISPLAY=":1"

burada vncserver -localhost çalıştırdığınızda size 11 12 13 gibi 59xx portlar verecek bununla vncViver’a ip adresimizi girmemiz gerekiyor 127.0.0.1:59** örneğin

resim

resim

sonradan tekrar giriş yapmak için

proot-distro login pardus --user kullanici
vncserver -localhost
export DISPLAY=":1"

inşaAllah unuttuğum bir kısım olmamamıştır bilmem ne kadar kullanılır ama klaye ve fare ile güzel oluyor
sistem kullanımına gelirsek telefonu aşırı zorlamıyor normal kullanımda 2.6-2.9 civarında giden ram 3.6 civarına geliyor. vnc Viwerda görüntü çok kötü olursa ayarından normale alabilirsiniz

5 Beğeni

Ellerinize sağlık hocam. Allah razı olsun. Deneyeceğim İnşaAllah.

1 Beğeni

güçlü metinMuhammet bey öncelikle sevgiler saygılar vallahi yanımda olsanız size ÇAY ısmarlar ve alnınızdan da ÖPERDİM. Harika bir boşluk doldu bence çünkü insanların elinde özellikle de genç nesilde eski bir 2nci bir telefonu var HİÇ olmazsa teşvik edilip ufaktan da OLSA PARDUS’u çalışmaya yardımcı olur. Ayrıc bu sayfa da 10 gün sonra kapatılmamalı KESİNLİKLE hatta buradan, gönüllü sayfasındaki hazırlayacağınız ayrıntılı yere LİNK verilmeli çünkü yeni nesil için bu direkt site yöneldirme ve bundan 5 sene sonra dahi bulunabilmek açısından OLDUKÇA önemli

Hocam eğer yardımcı olabildiysem ne mutlu bana elhamdülillah. Aslında vakit ayırabilsem direk android ile birlikte sistem ile açılan bir şey yapmayı denemek istiyorum ama baya bir deneneme yapmak gerekiyor bir de yedek telefon :sweat_smile:
Bir de hocam konu kapatılsa sadece yorum ve veya cevap yazamıyoruz konu silinmiyor.

Selamunaleküm
hocam kurmak imkansız değil ama belli başlı zorluklar ve seçenekler var
resim

birincisi android içine yükleme (nispeten daha kolay)
ikincisi android ile birlikte boot ile yükleme (bu hem zor hem tecrübe isteyen bir durum) ben tek telefon olduğu için deneyemedim

ama birincisi için termux ile yanlış hatırlamıyorsam bazı açık kaynak araçalar buna pardus keyring ve debootstrap dosya konumlarını ekleyince arc kurulumu gibi direk sistemi kurabiliyorsunuz veya play storda bazı debian ubuntu kali gibi yükleme programları var bunlarda vnc ile arayüz bağlantısı yapılabiliyor burada yükleme öncesi paket listesine (debian tabanlılar için) pardus depoları eklenip etc/apt/trusted.gpg.d içine pardus-archive-keyring.gpg ekleyip sitemi en kolay yöntemle yükleyebilirsiniz

1. yöntem için bir github deposu vardı bununla telefona dual boot atılıp bazı driver ile işletim sistemi yüklenebiliyordu ama denemediğim için ve telefonu bozabileceği tavsiye edemem

ek olarak şöyle bir şey var telefonun arama internet kamera gibi servislerini dual boot yaptığınız zaman pardus üzerinden erişemeyebilirisiniz. bunun yerine telefonlar için geliştrilmiş ubuntu touch veya kde’ni işletim sistemlerini deneyebilirsiniz

Telefonda Pardus kullanınca sarjı ne kadar gidiyor hocam, epey sömürüyor olsa gerek dizüstünde bile 4 saat gidiyor ortalama.

@Batuhan_Coskun hocam telefonda olduğu için ekran da küçük olduğu öyle uzun süre arayüzle kullanmadım. Ama nextcloud kurup arka planda server çalıştırmayı denemiştim. pil açısından arayüzsüz aşırı bir şey yediğini hatırlamıyorum. telefon normal seyrinde gidiyordu.

1 Beğeni

Aleykümselam hocam bu termux ile kurulumu zahmet olmassa biraz detaylı anlatabilir misiniz?

1 Beğeni

@Muhammed_Emin hocam azıcık uzun sürüyor kendimin bir deneyip sonra burada paylaşsam daha iyi olur. İnşAllah bir kaç güne burada paylaşırım

3 Beğeni

Termux’tan telefonun depolamasına erişemiyoruz değil mi hocam. Yoksa ben mi beceremedim.
Ya da telefonun dosya yöneticisinden termux dosyalarına

@Batuhan_Coskun erişebiliyoruz hocam termux-setup-storage ile izni alıp veya ayarlardan dosya erişimi izni verip sonrasında cd ~/storage/shared/ deyip ana dizinimize girebiliyoruz. eğer cihaz rootlu değilse direk root dosyaları ile işlem yapamayız.

@Batuhan_Coskun pilin biraz daha fazla gitmesi için işlemci kullanımını sınırlamayı deneyebilirsin. cpupower-gui yazılımını kurup ayarlardan işlemci kullanımını yüzde 70’lere düşür. Böylelikle yüzde yüzlere pik yapamayacak ve pili biraz daha idareli kullanacak.

1 Beğeni

Teşekkür ederim. Bu tekniği uygulayacağım.

mesela şu Pardus 21.5 ARM64 (AARCH64) sürümü AARCH64 işlemcili Android tablet varsa android yerine bu sürümü kurabilirmiyiz dokunmatik ekran ve wifi çalışırmı

Gnome sürümü dokunmatik ekranlar için geliştirilmiş bir sürüm bilgisayarlarda gayet iyi çalışıyor . Tablette nasıl çalıştığını yükleyip test etmeden bilemeyiz.

hocam hiç denemediğim için bilmiyorum ama ubuntu touch ve kdenin telefonlar için geliştirdiği sistemler var onları rootlu ve bootloader kilidi açık cihaza yükleyebilisiniz

slm. Bende en ucuzlardan Xiaomi Poco C40 aldim. Hayattaki ilk akilli telefonum 40’tan sonra:)

Linux kumak istiyorum ama cok karmasik ve zormus.

Benim gibi teknik biri icin bile. Ben android tarafini hic bilmiyordum; yahu ne kadar karman cormanmis

android! Google her seyi, her yeri kitlemis - guvenlik bahanesiyle! Akilli telefonlar teknik ozellik olarak

muthis. Ancak androidi acayip kotu buldum. Baktim aldigin nefesi bile fisliyor. Demek istedigim kullanicinin

her seyini/ her haraketini kaydediyor. Telofonunu arastirmak isteyen android-tools paketini kursun.

Telefondan ayarlardan kendini ‘developer’ yapsin, usb-debugging usb hata ayiklama ozelligini acsin.

Sonra usb ile baglayinca telefonda “izin ver” diyecek. Izin versin. Sonra adb --help ve fastboot --help ile

neler yapabilecegine bakabilir. Mesela adb shell komutu sizi telefonun komut satirina goturur. Sonrasi

bildigin linux komut satiri iste- ls, cd, cat … hepsi orda. Atis serbest biseyi bozamiyorsun hersey read-only

cunku. Bide adb shell cmd var. Burdan androide has komutrari cariyon. Biseyi bozamiyorsunuz rahat

olabilirsiniz. Cunku siz yetkisiz kullanicisiniz. Yetkili kullanici olarak telefona girmek icin adb root

kumutunu veriyon; o da yetkin yok diyo. Android te unlock denen bir olay var. Bunu yapman lazimmis root

olmak icin. Her markanin proseduru biraz farkli. Ama anladigim kadariyla bir key var biyerlerde onu

alip/bulup en nihayetinde fasboot oem unlock komutunu veriyon.

Ben sunu buldum GitHub - RohitVerma882/termux-miunlock: A program that can be used to retrieve the bootloader unlock token for Xiaomi devices. (and unlock the bootloader) using Termux

fastboot getvar product
fastboot getvar token
fastboot oem get_token
#(bootloader) token: VQECMAEQTSdjm281zqPylolzfxy3bQMGbWVy
#(bootloader) token: bGluAhTVfQBXJGUJ78qoZQ0ctBDLQ1PkJg==

#merge tokens: VQECMAEQTSdjm281zqPylolzfxy3bQMGbWVybGluAhTVfQBXJGUJ78qoZQ0ctBDLQ1PkJg==

java -jar helper.jar --product=frost --token=VQECMAEQTSdjm281zqPylolzfxy3bQMGbWVybGluAhTVfQBXJGUJ78qoZQ0ctBDLQ1PkJg== | xxd -r -p > token.bin

#--region=REGION india, global, china, russia, europe

fastboot stage token.bin && fastboot oem unlock

bende ordaki “java -jar kismi eksik” keyi almak icin o kodu yurutmem gerekiyor. Windowsa muhtac olmadan olayi cozmeye/anlamaya calisiyom daha.

NOT: SAKIN fastboot oem unlock komutunu vermeyin. Ben kendim daha neyin ne oldugunu anlamaya calisiyom. XDA forum telefonunu cop edip yardim dilenen insanlarla dolu.

Android tarafini iyi bilenler lutfen bizi aydinlatsin.

2 Beğeni

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.