Antivirüs Pardus u Tehdit Olarak görüyor

Norton Antivirüs Pardus “Setup.exe” yi Tehdit olarak Görüyor.

SS: https://i.hizliresim.com/a11dMd.png

Pardus Setup.exe dosyasını nereden edindiniz. Pardus kurulumunda exe dosyası bulunmuyor.

Pardus’u Ana Sürümler – Pardus – TÜBİTAK ULAKBİM linkinden indirebilirsiniz.

İndirdiğiniz Pardus kalıp (.iso uzantılı dosya) dosyası üzerinde bir değişiklik yapmadan/arşivden çıkartmadan bir program aracılığıyla DVD ya da USB Belleğe yazmanız gerekiyor, daha sonra ise bu yazdığınız materyal ile bilgisyarınızı açıp kurulum yapmanız gerekiyor.
– Ashampoo, Nero gibi programlarla Disk imajı oluştur/yak, Kalıp dosyasını CD/DVDye yak seçenekleri ile indirdiğiniz iso kalıp dosyasını yakabilirsiniz. Windows 7 ve üzeri kullanıyorsanız dosya üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak Disk yansımasını yaz seçerek boş bir DVD’ye yazdırabilirsiniz.
– Rufus programı ile indirdiğiniz iso yansımasını USB belleğe yazdırabilirsiniz.(https://rufus.akeo.ie/downloads/rufus-2.16.exe) İndirdiğiniz exe’yi kurduktan sonra programı çalıştırınız Pardus iso kalıp dosyasını seçerek, Başlat’a basınız. Seçim ekranında DD seçerek işlemi başlatınız. Diğer bölümlerde herhangi bir değişiklik yapmanıza gerek yoktur.

Pardus iso yu siteden indirdim Rufus programı ile usb flash yazdım fakat antivirüs flash daki setup.exe yi tehdit olarak algıladı

@cat174 kardeşim sana zahmet usb flash belleği öncelikle bir formatla ardından rufus ile yazdır antivirüsü kapatıp yazdır gerekirse. Ve sonra kur. Korkma virüs yok çünkü Linux işletim sistemleri .exe uzantılı dosyaları desteklemezler. Onları desktekleyen farklı uygulamalar mevcut. Yani exe çalıştırman için linux programı çalıştırman lazım. İç içe. Kolay gelsin.

Merhaba @cat174 bey, USB belleğe ISO kalıbını yazdırdıktan sonra bilgisayarınızı yazdırmış olduğunuz USB belleğini başlangıç diski göstererek başlatmanız lazım. Bahsettiğiniz setup.exe meselesi Debian GNU/Linux Installer ın bir özelliğidir. Dökümantasyon linkini buradan inceleyebilirsiniz. Dökümantasyonda yer alan açıklamayı direk alıntı olarak paylaşayım;

In case Windows does not start it automatically, or if you are using a USB
memory stick, you can run it manually by accessing the device and executing setup.exe
.
After the program has been started, a few preliminary questions will be asked and the system will be
prepared to reboot into the Debian GNU/Linux installer.

Yani yanıltıcı konu başlığnızın aksine azıcık bir araştırma yapsanız sizin yararınza olur.

Geri bildirim için teşekkürler.