Arabaya yazılım atma

Selam; bu aralar modifiye ile uğraşmak istiyorum, araclara yazılım nasıl atılır
linux üzerinden bildiğiniz tools varmı. Araç beyini hangi dilde yazılır.
youtube da adam bilgisayarından arabayı açıyor ,sürüyor.
Arabalar nasıl hacklenir. Nasıl bir donanıma ihtiyacım var

Açık kaynaklı bir kitap (Hem de Gnu/Linux yüklü bir bilgisayar ile):
http://docs.alexomar.com/biblioteca/thecarhackershandbook.pdf

Araba nasıl hack’lenir kılavuzu (Hem de Gnu/Linux yüklü bir bilgisayar ile): How to hack a car — a quick crash-course

İnternete “free ECU programming tools” yazın veya “linux obd” yazın ve aratın.

Windows 'a ait .exe uzantılı dosyalar içeren programlarla uğraşmak için wine yazılımı ile çalıştırmayı deneyin.

1 Beğeni

Yol haritası olması amacıyla bildiğim kadarıyla cevaplayayım.

1- Arabalara yazılım atmak için öncelikle onlara bağlanmanız gerekir bunun için piyasada satılan aksesuar ve yazılımlar vardır.

Kaynak 1 : Oto Beyin Programlama / Kontrol Ünitesi Programlama | Autovei
Kaynak 2 :

2- Linux için belli bir program ismi bilmiyorum ama 1. maddede bahsettiğim yazılımlar genellikle tabletlerde çalışıyor yani emülatörlerle linux üzerinde de çalışabilirler.
3. Araç beyin programları hangi dilde yazılır bilemiyorum ama programlama denilen işlem aslında araçtaki mevcut yazılımın üzerinde oynanarak yeniden araca yüklenmesidir. bunuda yine 1. maddedeki programlar ile yapabilirsiniz.
Kaynak 3: Beyin Programlama Nedir? Beyin Programlama Nasıl Yapılır?

4- Araç hacklemek için araçlarda yer alan sistemlerde açıklar aramanız gerekir, ama genel olarak GPS sistemleri yada varsa android cihazlar için bağlantı sistemleri üzerinden hack işlemleri gerçekleştirilir. Donanım olarakda yine bu sistemler ile ilgili GPS vericisi yada Bluetooth başta olmak üzere araç ile uyumlu olacak şekilde kablosuz bağlantı sağlayacak donanımlar olabilir.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.