Arduino IDE üzerine MEB sertifikası nasıl eklenir?

Başlıktan da anlaşılacağı üzere bu baş belası sertifikayı Arduino IDE üzerine yüklemeden herhangi bir kütüphane indirilemiyor.

Selamlar,

Sertifikayı sistem geneline tanıtmak yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Uçbirimi açın ve .cer uzantılı sertifikayı .crt formatına çevirin. Böylece sistem geneli sertifika olarak tanınabilir.

openssl x509 -inform DER -outform PEM -in MEB_SERTIFIKASI.cer -out MEB_SERTIFIKASI.crt 

Aşağıdaki komutu girerek sertifikayı sistem genel sertifikalarının bulunduğu dizine taşıyın:

sudo mv MEB_SERTIFIKASI.crt /usr/local/share/ca-certificates/.

Ardından, sistem geneli sertifikalarını aşağıdaki komutla güncelleyin.

sudo update-ca-certificates 

Eğer her şeyi doğru yaptıysanız çıktı olarak 1 adet sertifika eklendiği çıktısı verilmeli.

Örnek:

Updating certificates in /etc/ssl/certs...
1 added, 0 removed; done.
Running hooks in /etc/ca-certificates/update.d...

Adding debian:Sunucu.pem
done.
done.
4 Beğeni

İnternette konuyla ilgili araştırma yaptığımda sertifikayı Arduino’nun kurulu olduğu konuma gidip oradaki Java’nın Keystore’una eklemek gerektiğini buldum. MEB internetine erişimim olmadığı için komutu deneme imkanım maalesef yok. Bulduklarımı aşağıda sizinle paylaşıyorum:

keytool -import -trustcacerts -alias "meb" -file MEB_SERTIFIKASI.cer -keystore "/arduino_ide_kurulu_dizin/java/lib/security/cacerts"

Keystore’un parolası: changeit

Sorulan soruya Yes cevabını verdikten sonra çıktı olarak Certificate was added to keystore mesajı görülüyorsa işlem tamam demektir. Arduino IDE’yi yeniden başlatın.

Kaynaklar (İngilizce):

2 Beğeni

Çok teşekkür ederim. Sorun halloldu :slightly_smiling_face:

2 Beğeni

Teşekkür ederim fakat bu anlattıklarınızı çok önceden console üzerinden yapılan bağlantılar için zaten yapmıştım. Sıkıntım Arduino IDE üzerinde mesela kütüphane veya kart güncellenmeleri yaparken arayüzün sistemden bağımsız olarak SSL kullanması ve bu MEB sertifikasını hiçbir şekilde Arduino arayüzüne güvenilen sertifika olarak tanıtamıyor olmam. Windows versiyonu için keystore gibi bir komutla hallediliyor diye bir açıklama buldum ama aynı adımları linux’a göre bildiğim kadarıyla uyarlayarak bir çok çeşidini denedim ama sonuç yine sıfır.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.