Arşivden Uygulama Kurulur mu?

Selamun Aleyküm
Ben Pardus 19.5 kullanıyorum(XFCE) bir uygulamayı arşiv dosyası olarak indirdim. Nasıl kurulacağını araştırırken pek te kolay olmadığını gördüm. Acaba bu tür dosyaları dizinini arşivden çıkarıp bir yere kopyalamak gibi kolay bir çözümü var mıdır?

Teşekkürler

Selamlar Ömer bey.
Sağ tıklayıp “buraya çıkart” dedikten sonra dosyanın içindekileri gösteren ekran görüntüsü paylaşırsanız yardımcı olunabilir size. Sıkıştırılmış dosyanın içinde .deb, .sh, run gibi hangi uzantılı dosyanın bulunduğunun bilinmesi gerekli. Kolay gelsin.

1 Beğeni

Genelde tar.gz tarzı arşivler Windows’taki portable uygulamalar gibi oluyor. Direk bir yere çıkartıp içerisindeki çalıştırılabilir dosyayı çalıştırabilirsiniz.

Eğer uygulamalar menüsünde de gözüksün isterseniz kendiniz bir .desktop dosyası oluşturup /usr/share/applications/ veya sadece kendi kullanıcınız için ~/.local/share/applications/ dizini içerisine kopyalayabilirsiniz.

Örnek .desktop dosyası içi:

[Desktop Entry]
Name=Uygulama adı
Comment=Uygulama hakkında yorum
Exec=/home/kullaniciniz/Downloads/uygulama/calistirilabilir-dosya
Icon=/home/kullaniciniz/Downloads/uygulama/uygulama-ikonu.png
2 Beğeni

Yani .dosyaadı şeklinde bir klasör oluşturup kullanıcı adlı menünün içine atmakla da olur mu?

Ekran görüntüsü_2021-05-02_14-15-11

Buradaki çark şeklindeki dosyalar uygulama dosyaları. Eğer görsel arayüz uygulaması değillerse teminalden örneğin şu şekilde çalıştırabilirsiniz:

./DDNet
2 Beğeni

Anlık mesajlaşma ile Pardus hakkında daha iyi yardım alabileceğinizi düşünüyorum

1 Beğeni

Whisker menüde yok olsa iyi olurdu ama yinede açabiliyorum sağ olun

Selâmün Aleyküm,

Ddnet depoda da var.

sudo apt install ddnet

komutu ile kurulumunu yapabilirsiniz. Ya da Synaptic Paket Yöneticisinden ddnet paketini işaretleyerek.

1 Beğeni

Şu anda bu uygulama dosyalarını açamıyorum. Varsayılan başlatıcısı nedir acaba?

Eğer uçbirimden indirdiyseniz de ddnet yazmanız yeterli olacaktır.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.