Asus x550jk Wifi Sorunu (modprobe: ERROR: could not insert ‘wl’: Operation not permitted)

Merhaba,

Bu gün pardus’un xfce sürümünü kurdum. Ancak herhangi bir şekilde wifi ağını görmüyor. Önceki sürümlerde de kurmuştum pardusu hep bu problem ile karşılaşıp vazgeçmiştim. Laptopumda ethernet girişi sıkıntısı var. O yüzden mecburen kablosuz bağlanmam gerek. Şu an blluetooth ile interneti paylaşıp o şekilde giriyorum.

Benzer sorunlar için verilen çözümleri denedim. Ya hatalı yaptım yada çalışmadı. Şimdiden teşekkürler.

Ekran görüntüsü_2020-08-08_18-32-23

Aşağıdaki kodları çalıştırdım. “sudo modprobe wl” bu kod dışında sorunsuz ilerledi.

sudo apt-get update
sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt install linux-headers-$(uname -r) build-essential dkms broadcom-sta-common broadcom-sta-dkms
sudo modprobe wl

sudo modprobe wl kodu çalıştırdığımda aldığım hata.

modprobe: ERROR: could not insert ‘wl’: Required key not available
modprobe: ERROR: …/libkmod/libkmod-module.c:979 command_do() Error running install command for wl
modprobe: ERROR: could not insert ‘wl’: Operation not permitted

Güncel!

Yok mu gerçekten bunun bir çözümü?

Kolay gelsin, bilgisayarınızın wifi kartı broadcom BCM 43142 ve bu kartın sürücüsü kurumsal yazılım olduğundan dolayı linux kerneli otomatik olarak kurmuyor.
Aşağıdaki linkteki çözümü denediniz mi?

Dönüş için teşekkür ederim. İlgili konudaki yolu denemedim. Deneyip sonucu yazarım. :+1:

Konudaki arkadaş ile aynı kartı kullanıyorum lakin bende işe yaramadı maalesef. Neyi yanlış yapıyorum anlamadım.

sedat2

@cuneyt.ulusoy

Merhaba, denediğiniz çözüm eski bir Pardus sürümü için geçerlidir. Hangi Pardus sürümünü kullanıyorsunuz? Önerilen çözümü tekrar dener misiniz?

sudo apt-get update
sudo apt install linux-headers-$(uname -r) build-essential dkms broadcom-sta-common broadcom-sta-dkms
sudo modprobe wl

Olmaz ise inxi ve wicd paketlerini yükleyerek wicd ile deneyiniz.

sudo apt install inxi wicd

sistemi yeniden başlatınız.

Pardus 19.3 XFCE (64-bit) kullanıyorum. Önerdiğiniz çözümü deneyip dönüş yaparım. Teşekkür ederim.

sudo apt-get update

Yukarıdaki kodları çalıştırdım. Sorunsuz gerekli paketleri güncelledi. Ancak sudo modprobe wl kodunu girdiğimde aşağıdaki hatayı alıyorum. Yine de bu koddan sonra reset atıp denedim. Wifi ağı gelmedi.

modprobe: ERROR: could not insert ‘wl’: Required key not available
modprobe: ERROR: …/libkmod/libkmod-module.c:979 command_do() Error running install command for wl
modprobe: ERROR: could not insert ‘wl’: Operation not permitted

Daha sonra söylediğiniz gibi sudo apt install inxi wicd komutuyla wicd yükledim. Şu anda kurulu görünüyor. Programı açtığımda kablosuz ağ bulunamadı diyor.

inxi -SMN komutunu çalıştırıp wifinin driver durumunu kontrol eder msiniz?

Bu hata genelde BIOS’ta secure boot Enable ise karşınıza çıkar. Secure boot DISABLE ederek dener misiniz?

Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra problem çözüldü. Teşekkürler. İyi çalışamalar

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.