Barkod yazıcı kurulumu

merhabalar elimizde toshima sv4 barkod yazıcısı var internette driverini bulamadım bunu nasıl pardus makinelere tanıtabilirim yardımcı olursanız sevinirim.

Linkteki gibi Generic > Raw Queue seçerek deneyebilirsiniz;

https://belge.pardus.org.tr/pages/viewpage.action?pageId=10027796

@cuneyt.ulusoy hocam cevabınız için saolun dediklerenizi yaptım ama sonuç yok başka bir yolu varmıdır bu barkod yazıcıdan kurumda çok fazla olduğundan kullanılabilir hale getirebilirsek çok güzel olacak. yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Deneyebileceğiniz 2 seçenek daha sunuyorum; olmaz ise Toshiba ile iletişime geçiniz.

1-
(git, gcc,make paketlerine ihtiyac duymaktadır sudo apt install git gcc make komutu ile yükleyiniz)

sudo apt-get install libcupsimage2-dev
git clone https://github.com/samlown/rastertotpcl.git
cd rastertotpcl
cd src
gcc -o rastertotpcl rastertotpcl.c `cups-config --image --libs` -lm
ppdc tectpcl2.drv
make
sudo make install
ls -l /usr/share/ppd/rastertotpcl

2-
rastertotpcl.txt (23.1 KB)
ppd.tar.gz.txt (7.9 KB)

Ekteki dosyaları indirerek dosya adlarındakii txt siliniz.

rastertotpcl dosyasını gördüğünüz dizinde terminal açarak aşağıdaki komutları uygulayınız;

sudo chmod 755 rastertotpcl

sudo cp -r rastertotpcl /usr/lib/cups/filter/

ppd.tar.gz dosyasını arşivden çıakrınız, ppd isimli bir klasör oluşacaktır.

Yazıcı yükleme ekranında PPD dosyasından sağla ile ppd klasörü içindeki tecbsv4t.ppd seçerek yüklemeyi deneyiniz.

Not: Toshiba tarafından yayınlanmamış, kullanıcı derlemesi olduğu için hatalarla karşılaşmak doğaldır. Toshiba ile iletişime geçiniz.

cüneyt bey cevabınız için çok teşekkürler dediklerinizi yaptım ama sizden önce birisi ama cups kaldırıp yeniden kurulunca düzelir dediği için bende cups kaldırdım ve yeniden kurdum ondan sonra sizin dediklerinizi yaptım ama resimdeki hata mesajını bir türlü geçemedim.

troubleshoot.txt (35.5 KB)

var > log > cups altındaki error_loglar incelenmeli. En güzeli Toshiba’nın da bu konuda bir destek vermesini istemek.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.