Bilgisayar açılmıyor.

Pardus 17.1 kurulu olan cihazımı yaklaşık 3-4 haftadır kullanmıyordum şimdi açmayı denedim fakat “yeniden başlatıp uygun önyükleme aygıtını seçin veya önyükleme ortamını seçili önyükleme aygıtında takın ve bir tuşa basın” diyor uzun süre kullanmadığım zaman böyle bir şey olması normal değil bunun sebebi Pardus yazılım kaynaklı mı yoksa donanımsal hata mıdır?

1 Beğeni

merhaba. resim çekip koyarsanız daha verimli olur. bu haliyle donanımsal gibi görünüyor. varsa usb sürücülerini çıkarın ve tekrar deneyin. sabit diskinizi çıkarıp bağlantı girişlerini temizleyin. sert üfleme yeterli oluyor çoğu zaman.uzun süre kullanılmayan bilgisayarlar toz toplayıp bu tarz hatalar verebiliyor.

3 Beğeni

Açılırken bios ekranı uzun kalıyor ve İngilizce olarak “yeniden başlatıp uygun önyükleme aygıtını seçin veya önyükleme ortamını seçili önyükleme aygıtında takın ve bir tuşa basın” yazıyor herhangi bir müdahalede bulunamıyordum ondan dolayı resim yüklemedim.

Ubuntu kurulum DVD si ile açmayı denedim ondada
ata4: srst başarısız oldu (errno-16) hatası ile karşılaştım galiba HDD yi değişme zamanı gelmiş geçiyor :slight_smile: yorumunuz için teşekkür ederim.