Bilgisayar Laboratuvarı

Okulumuzda 12 + 1 bilgisayarlık bir laboratuvar var bu laboratuvarı tamamen Pardus yapmak istiyorum. Sorum ise öğretmen windowsa yüklediğimiz ek bir programla diğer bilgisayarları kontrol edebiliyordu. Yani bildiğimiz standart internet kafe programı kullanılıyordu Pardus ta böyle bir şey mümkün mü?

1 Beğeni

Selamün Aleyküm
Veyon.io sitesindeki yazılım işinizi görebilir.

Veyon nasıl kurulur. Normalde internet cafe programları kurarken server ve clinet adında iki ayrı program olur. Ancak veyonda tek bir indirme var. Öğretmen ve öğrenci bilgisayarı arasındaki kurulum nasıl yapılacak. Ayrıca tekrar hatırlatıyorum :blush: okulumuzda f@tih ağı kullanılmaktadır.

Ben Epoptes kullanıyorum hocam kurulumu ve kullanımı basit işinizi fazlası ile görür.Installation - Epoptes

yanlış bilmiyorsam Veyon ücretsiz sürümünde kullanırsanız bilgisayarlara sabit ip vermenizi istiyor buda Fatih ağında mümkün değil. Dinamik İP ise ücretli versiyonda var. Karar sizin.

1 Beğeni

Lider-Ahenk sanki işinizi görür? @omer.cakmak

Lider ahenk kurulumun nasıl yapılıyor. Şu unutulmasın F@tih ağı kullanılıyor okulda. Normal Pardus ta konsoldan dahi bir şey kuramıyoruz. Güncellemeler felan alınmıyor.

Hocam il veya ilçenizdeki ağ yöneticisiyle irtibata geçin. Bizde Pardus Mağaza açılmıyordu. bilgi@pardus.org.tr ye mail attık. Gelen cevap şöyleydi:
Bulunduğunuz şehir yada ilçedeki MEB ağını kontrol eden
IT personeli Firewall a 193.98.140.197
ip sini eklemesi gerekiyor.

Hocam bence Lider Ahenk daha büyük sistemler için geliştirilmiş örneğin 100, 200 vb sayıda blgisayarını tek merkezden tam olarak yönetmek için örneğin ana makineden format atmak da dahil bütün bakım ve yönetim işleri. Yanılıyorda olabilirim. Bilgisayar laboratuarı için daha işini görecek kurulumu ve kullanımı basit programlara yönel şu an için benim bulabildiğim veyon ve epoptes var ikiside olur hangisini istersen .

Hayır okullar içinde kullanılıyor tübitak’a sorabilirsiniz :slight_smile:

hocam şu link te @sanalomer kullanıcısı anlatmış nasıl kullanılacağını. Fatih ağı nı bilemiyorum.

1 Beğeni

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.

Burada var hocam kurulumla ilgili bilgiler.

2 Beğeni