Bilgisayarımın Çok Yavaş Olması

Önceden masaüstü bilgisayarımda Win Xp vardı gayet (laptobumdan bile) hızlı çalışırdı. Sonra birgün siyah ekran oldu ve çalışmamaya başladı. Şimdi Pardus kurdum ama çok yavaş çalışıyor. Ne yapmalıyım?

1GB ram
40 GB ve beş yıllık bir harddisk

1 Beğeni

Donanımınız 32 bit ise sorunlar yaşayabilirsiniz Pardus 64 bitlik bir işletim sistemidir.

donanımımı pardus çalıştıracak kadar nasıl yükseltebilirim?

Anakartı, işlemciyi ve rami 64 bitlik olan yeni donanımlar ile değiştirmeniz gerekiyor.

32 bitlik sürümü olan linux kullan.
benim bilgisayarım 64 bitlik olduğu halde çalışmaz oldu.

32 bitlik olanı yükle.ubuntuda yakında 32 bit desteğini kaldıracakmış.

O bilgisayarın Pardus’u hızlı çalıştırması imkansız, daha düşük sistem isteyen bir dağıtım öneririm. Örneğin ben eski netbookumda Bodhi Linux kullanıyorum, sistem boştayken 100-120 MB civarı RAM harcıyor ve bilgisayarı fazla yormuyor onu önerebilirim. Ayrıca bu linkte eski bilgisayarlar için olan dağıtımların listesi var oradan başka da seçebilirsiniz.

1 Beğeni

Hangi işletim sistemini yuklersen yükle açacağın en ufak bir uygulama dahi (örneğin chrome) bilgisayarın donup kalır. Isterse sistem 10mb olsun hic sistem kaynagi tuketmesin yukleyecegin uygulama kurtarmaz. Eskiden Xp yukluyken hizliydi belki ama o zamanin yazılımları da o sisteme göre uretiliyordu. Donanım ekleyip hizlandirayim desen bile o bilgisayara ancak 2. elcilerden parca bulursun. Yinede tatmin etmez.

Ölüye rahmet okuyup yola devam etmek lazim.

3 Beğeni

Hardiskinizi JFS olarak Biçimlendirp denermisiniz

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.