Bilgisayarın Ekranı Kendi Kendine Kapanıyor

Herkese merhabalar,
Pardus konusunda da forum konusunda da daha çok yeniyim bu yüzden sizin için çok basit bile olsa sorduğum soruya cevap verirken çocuğa anlatır gibi anlatırsanız sevinirim.

Sorunum tam olarak şu ki bilgisayar kendi kendine ekranı kapatıyor, emin değilim ama sanırım kendini uyku moduna alıyor. Herhangi bir işlem yapsamda, yapmasamda günde bir kaç sefer monitör den ekonomik moda geçiyorum diye uyarı çıkıp kapanıyor ve reset atana kadar tekrar ekrana görüntü gelmiyor.

• Güç ayarlarından ekran karartma dahil tüm tasarruf ayarlarını kapattım
  • Sistem 21,5; bildiğim kadarıyla son sürümü ve gerekli güncellemeleri yaptım
  • Sorun monitörde mi diye kapandığı zaman (kablosu ile birlikte) monitörü değiştirdim fakat yine de görüntü gelmedi
  • Ekranı kapatması için bilgisayarın herhangi bir süre beklemesine gerek yok, durup dururken, hatta bazen yazı yazarken, fare ile bir yerlere tıklarken bile kapanabiliyor.
  • Ekran kapanma sorunu bazen hiç yaşamıyorum bazı günler ise birden çok daha fazla yaşıyorum.
  • Bir gün bir video izlerken kapandı ekran ve fark ettim ki bilgisayar çalışmaya devam ediyor çünkü ekran da görüntü olmamasına rağmen açmış olduğum videonun sesi gelmeye devam etti
  • Bilgisayar güç tuşuna bir kere basınca kapanacak şekilde ayar yapmıştım; normalde güç tuşuna bir kere basınca kapanmasına rağmen ekran gittiği zaman bu kapanma işlemini de yerine getirmiyor reset atmak zorunda kalıyorum.
  • Pardusu bir kaç sefer yeniden yükledim ama sorun gitmedi.

Reset atınca bilgisayar tekrar açılıyor ve normal çalışmaya devam ediyor. Bu sorunu bir türlü çözemedim, bilgisi olan yada yardımcı olabilecek kimse var mı?

Selamunaleyküm,
Sorununuz çok güzel açıklamışsınız teşkkürler. Sorun tam olarak neden bilimiyorum ama aşağıdaki bilgileri verirseniz daha fazla yardımcı olunabilir.

Öncelikle hangi masaüstü ortamını kullanıyorsunuz(xfce, gnome).

Birde sorun donanım kaynaklı da olabilir. Bu yüzden sistem bilgilerini de verebilir misiniz. Bunun için uç birimden (menü->uç birim) lspci komutunu çalıştırarak çıktısını kopyalayıp buraya yapıştırır mısınız

A.slm teşekkür ederim, masa üstü XFCE 4.16

söylediğiniz komut için bilgilerinin ekran görüntüsünü yüklüyorum

Birde hata çıktılarını verebilir misiniz?

sudo dmesg | grep -iE 'error|failed'

ek olarak eğer ekran giderse ctrl+alt+f2 veya f3 veya f4 tuşuna basarak tty(siyah bir uç birim gibi bir ekrana) girebiliyor musunuz kontrol eder misiniz? eğer girebiliyorsanız, kullanıcı isminiz ve şifrenizi girerek aynı komutu tekrar gönderebilir misiniz?

1 Beğeni

Maalesef yetkim olmadığı için komutu çalıştıramıyorum, ctrl+alt+f2-f3-f4’ü deneyeceğim

Aslında bu problemi direk Pardusun sitesindeki destek hattına sorabilirsiniz. Onlar size daha hızlı çözüm bulabilirler.

bugün bi kere daha oldu ve maalesef ctrl+alt+f tuşları işe yaramadı, teşekkür ederim ilginiz için bi arayayım

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.