Bilindik Kod Editörlerin Alternatifleri Neler?

Merhaba Pardus Topluluğu!

Öncelikle, genellikle kullandığımız yaygın kod editörleri arasında pek çok harika seçenek bulunuyor. Ancak, bazen yeni bir şey denemek ya da ihtiyaçlarımıza daha iyi uyacak bir alternatif bulmak istiyor olabiliriz. Bu nedenle, bu konuda tecrübelerimizi paylaşmak ve birbirimize faydalı bilgiler sunmak amacıyla bu başlığı oluşturdum.

Benim kullandığım editörler şunlar.

• VS Codium
  • PyCharm Community Edition
  • Notepad++

Sorularım şunlar:

1. Şu an kullandığınız kod editörü nedir ve neden tercih ettiniz?
  2. Farklı kod editörleri denediniz mi? Denediyseniz, hangilerini kullandınız ve nasıl buldunuz?
  3. Özellikle Pardus üzerinde iyi çalışan kod editörleri konusunda önerileriniz nelerdir?
  4. Herkesin ihtiyacına uyacak genel amaçlı bir kod editörü arıyorsanız, hangi özellikleri önemsiyorsunuz?
  5. Herhangi bir özel dil ya da geliştirme ortamı için önerdiğiniz kod editörleri var mı?

Lütfen deneyimlerinizi paylaşın, önerilerde bulunun ve başkalarının da faydalanabileceği bilgileri paylaşmaktan çekinmeyin. Bu, hepimizin daha etkili ve keyifli bir kod geliştirme deneyimi yaşamasına yardımcı olabilir.

Teşekkürler!

2 Beğeni

GNU Emacs esas kullandığım editör ve IDE olabilen bir araç. Aynı zamanda VS Code(Codium değil) kullanıyorum ha keza bu araç da IDE gibi olabilen bir editör.

Bunun dışında Qt Creator ve Android Studio IDElerini nano, neovim gibi editörleri inceliyorum mecburiyetten…

Emacs’i daha fazla önereceğim, çünkü Emacs Lisp gibi bir teknolojisi var. Apayrı bir dünya ve yapay zeka için zamanında Lisp yoğun olarak kullanılan bir dildi sanırım halen öyle.

Bu Emacs Lisp özelliğinden dolayı GNU Emacs derim.

Emacs Lisp ve GNU Emacs ama sadece Emacs Lisp için değil, herhangi bir dil için Emacs uygundur.

Teşekkürler, iyi çalışmalar

Notepad ++ linux’a gelse piyasada kimseyi bırakmaz ama …

Selamün Aleyküm
notepadqq var.

3 Beğeni

Ben Kate kullanıyorum. Gedit biraz eskidi gibi. Yine de yeni gelen GNOME Text Editör de afilli duruyor. Uçbirimden lazım olduğunda nano iş görüyor.

1 Beğeni

Notepad Next kulanabilirsin kardeş AppImage versiyonuda var gayet güzeldir.

1 Beğeni

Bu konu son yanıttan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıtlara artık izin verilmiyor.