Bios pili uyarısı

Merhaba arkadaşlar birkaç gündür karşılaşdığım bir sorunla ilgili yardım almak istiyorum.
Notebook da pardus 17.5 kurulu bütün güncellemeler tam. Açılışta "alert. battery is low " tarzında bir mesaj alıyorum . Mesajı araştırdım bios pili bitmek üzere diyor. Bios pili değiştirme konusunda da videoları baktım açıkçası notebook olduğu için gözüm kesmedi.

1. pili değiştirmezsem pc bir zararı olur mu?
  2. pil biterse pardus açılmama gibi bir sorun olur mu?
    3.birde pil bitince fabrika ayarlarına döner filan diyorlar laptopu aldığımda windows yüklüydü ve windows key anakartta gömülüydü. Sildim ve pardus kurdum yaklaşık 2 yıldır. bir sıkıntı olur mu?
    Bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim…

Tarih saat güncel kalmaz. Onun dışında sorun oluşturacağını düşünmüyorum.

3 Beğeni

Teşekkürler Kaan bey. Sadece saat güncel kalmazsa benim için sıkıntı olmaz .Zaten 4 yıllık makina bundan sonra ne giderse o . iyi günler.

Siz yine de değiştirmeye çalışın. Tarih ve saat güncel olmayacağı için şifrelenmiş sitelerde sıkıntı yaşayabilirsiniz.
Örn; https://www.turkiye.gov.tr/

2 Beğeni

Nasıl sıkıntılar Mehmet bey kardeşim? Sitelere hiç girmez mi yoksa girse bile döküman filan alamaz mıyız e-devlet gibi sitelerden? Konuyu açar mısın biraz? Ben zaten iş amaçlı kullanmıyom. İnternette takılmak için kullanıyom. Eğer bu yönden sıkıntı yaratmazsa sorun değil.

Bilgisyarının tarih ve saatini sürekli el ile her açılışta düzeltmen gerekecek. tarih ve saati doğru tuttuğunuz sürece bilgisayarınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Düzeltmediğiniz zaman e-devlet üzerinde yada dosya imzalamada yada başka şifreli sitelerde güvenlik sertifikası uyarısı alırsın. Can sıkar. Unutursun. Siz ilk fırsatta pili değiştirin. Aciliyeti yok.

1 Beğeni

Herkese yardımlarından dolayı teşekkürler. Hayırlı günler dilerim.

Bu konu son cevaptan 30 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.