BIOS USB'yi görmüyor

biostan sonra linux kurulumu başlaması gerekirken atlayan yazı imleciyle siyah ekran karşılıyor.nasıl düzelir?

iso düzgün önceden sorunsuz kurulum yapmıştım

2 farklı usb ile denedim

uefi modunda kurulum yapmak istiyorum lakin usbyi sadece legacy modda görüyor

halbuki win10 uefi

Kalıp dosyasını hangi programlar ile yazdırdınız?

Tutuş USB Live creator Pardus disk kalıbı yazıcısı daha bir çok yazılım

Rufus ile dd modunda denediniz mi?

Rufus dd moduyla yazdirdogimda 2 MB gibi küçük bir disk oluşturdu içinde sadece bir klasör ve onun içinde de birkaç dosya vardı sanırım rufus dd mode da yazdiramiyor bu arada bu sorunun biraz acil cevaplarim bile geç yayınlanırken biraz daha hızlı yardımcı olmanızı rica ediyorum

Disk yansısı şeklinde yazdırdığınız için o şekilde gözükmesi normaldir. Siz yazdırıp kurun.

gpt yazdırınca bios görmüyor mbr yazdırdığımda görmüştü dd modu nasıl yazdırayım gpt yi biosa göstermenin bir yolu var mı dediğim gibi win10 gpt ve daha önceden linux kurduğumda sanırım gpt olarak kurmuştum

https://github.com/pbatard/rufus/releases/download/v2.12/rufus-2.12.exe bu sürümde disk yansısını seçerek (dd yansı) yazdırıp deneyiniz.

ama gpt yle yazarsam bios yine görmeyebilir mbr yle yazarsamda disk partitionları sınırlı olacak zaten linuxda kendi bölümleme yapıyor sanırım

Yaparak deneyimlemek daha sağlıklı olacaktır.

Açılış diski oluşturma yöntemi iso/dd/… da dd seçinci dd dosyası seçmek için pencere açılıyor benim elimdeki dosya iso . tüm uzantıları seçip iso dosyasını seçince otomatik iso yansıması seçiliyor ben programı nasıl kullanacağım?

iso dosyasını seçtikten sonra dd yansısını seçip yazdıracaksınız.

evet gpt olarak sorunsuz boot oldu şimdi kurulum için disk bölümlemesi yapacağım kubuntu için(kde ubuntu) kaç gb eklenecek programlarla vs. yer ayırmam gerekir? kubuntunun kurulduğu ssd nin arta kalan bölümünü nfts yapsam win10 görür ve explorer den erişim sağlanabilir mi? kubuntu forumları ölü olduğu için bir tek linux için burdan cevap alabilirim.anlayışınız için şimdiden teşekkür ederim

Kuracak olduğunuz programların ne kadar yer kapladığını bilemiyorum. Standart bir kullanım için 50 gb yeterli olacaktır. Ama çok fazla program kuracaksanız daha fazla yer ayırmanız gerekiyor. Ntfs olan bölümleri windows görür ve kullanırsınız.

8 gb ramim var swap alanı ayırmam gerekir mi evetse ne kadar

Gerek olduğunu sanmıyorum ama 2gb lık ayırabilirsiniz.

50 gb fazla gelirse boş alanları tekrar nftsye çevirebilir miyim

Canlı sistemde açarak Gparted programı ile fazla bölümü ayırıp çevirebilirsiniz. Ama birleştireceğiniz bölümün boş olması gerekir.

kurmaya çalıştığımda ilk 240 gb ın tamamıyla otomatik kurulum yaptım sorunsuzdu ama ben 50 gb lık ayırmak istediğim için tekrar elle kurulum yaptım boot loader olarak ilk “/” seçtim bios görmedi sonra “/sda1” seçtim yine bios görmedi nasıl kuracağım ben bunu?

Pardus'u ikinci işletim sistemi olarak kurmak linkindeki adımları inceleyiniz.