Biosda Raid modda pardus kurma hatası

Öncelikle merhabalar.
Benim sistemimde Gigabyte GA-A320M-DS2 Anakart kullanıyorum.
Biosda harddisk modu raid olarak seçili ve iki adet 240gb ssd ile raid 0 yaptım. windows 10 kurulu sorunsuz çalışıyor.
Şimdi bunun yanına bir sata normal hardidisk taktım bunada pardus kurmak istedim. yalnız kurulum yapmak için diskleri algıla dediğimde sadece usb belleği ve usb harici hardiskimi görüyor ne raid 0 ssd olan hardiskimi görüyor nede taktığım normal sata hardiski görüyor.
fakat Biosda RAID moddan çıkıp AHCI moda aldığımda hem raidden bozduğum için iki ssd yi hemde taktığım normal sata hardisikimi görüyor.
Sıkıntı raid modunda iken başka bir hardisk yada ssd yi pardüs disk algılamasında göremiyorum.
Windowsda kurulum yapılırken daha önceleri raid driver yüklemesi ile yapılan bir kurulum söz konusuydu acaba linux sistemlerde de kurulum yapılırken bu tarz bir driver yüklemesi oluyormu?
Bu sorunla daha önce karşılaşan oldumu yada bu sorunu aşan oldumu? nasıl bir çözüm üretildi yada bu sorunu çözmek için bir eylem gerçekleştirilecek mi?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
Konuyu takip ediyorum.

Bu konu son cevaptan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni cevap girilmesine izin verilmiyor.