Bir yazılım yalnızca bir kullanıcıya nasıl yüklenir?

merhabalar,

Pardus’u kullanıcılara ayırdım. ancak bir sorunum var. bir kullanıcıda kurulum yaptığım yazılım, her kullanıcıya kurulmuş oluyor. örneğin; ben Google Chrome veya Zoom kullanmak istemiyorum. ancak diğer kullanıcılar bunları kullanmak istiyor. bir yazılımı yalnızca bir kullanıcıya yüklemenin bir yolu var mı?

yardımlarınız için şimdiden sağ olun.

2 Beğeni

Programa ait dosyaları “/” dizini yerine “/home/kullanıcıadi/.local” dizinine yüklemek gerekiyor. Hangi programı yüklemeye çalışıyorsunuz? Ona göre gerekli talimatları verebilirim.

Flatpak ile bir parça mümkün. Hangi yazılımı yüklemeye çalışıyorsunuz?

yanıtlarınız için çok sağ olun.

bir kullanıcıya Zoom yüklemem gerekiyor. bir de Google Chrome.

Öncelikli olarak flatpak paketini kuruyoruz.

sudo apt install flatpak

Sonrasında depo eklememiz gerekiyor. Kullanıcı düzeyinde ekleyeceğimiz için kullanıcıya geçiş yapıyoruz.

sudo su KULLANICIADI

Sonrasında depoyu ekliyoruz

flatpak remote-add --user --if-not-exists flathub https://flathub.org/repo/flathub.flatpakrepo

remote-add sonrasındaki --user parametresi depoyu sadece bu kullanıcıya özel eklemiş oluyor.

Sonrasında uygulamayı kuruyoruz.

flatpak install --user flathub us.zoom.Zoom

Onay vs sorduktan sonra çalışma zamanlarıyla birlikte 500mb kadar bir kurulum yapacaktır. (Malesef flatpaklar ve çalışma zamanları çok yer kaplıyor)

Kurulum sonrasında exit yapıp kullanıcıdan çıkabilirsiniz.

Depoyu yerel olarak eklemenin hem avantajı hem de dezavantajı olarak kullanıcı artık komut satırını kullanarak flathub deposundaki istediği yazılımı yerel olarak kurabilir.

Eğer ki kurmak istediğiniz hesap Standart yani kurulum yapmaya yetkisi olmayan bir hesap ise flatpak eklendikten sonra paket kurulumu yapamaması için malcontent paketinin yüklenmesi ve sonrasında kullanıcı ayarlarından kullanıcının program kurulum yetkisinin kaldırılması gerekecektir.

sudo apt install malcontent malcontent-gui komutları ile kurulum yapılır. Sonrasında ayarlardan, ilgili kullanıcıya gelinip ebeveyn denetimi altında düzenleme yapılır.

Malesef XFCE altında çok bilgim yok. Nasıl bir şey yapmaya çalıştığınıza dair detay verirseniz XFCE masaüstü de kurup deneme yapabilirim.

3 Beğeni

anlatım için çok sağ olun. :ear_of_rice:
bir kurcalayayım bakalım.

neyse ki konu kapanmadan yetiştim.

Flatpak’ı kurdum. ancak sanıyorum, şimdilik bu iş boyumu aşıyor. umarım sonraki zamanlar yeniden denerim.

konuya katkı olması bakımından:

gerek ilginiz, gerek de verdiğiniz bilgiler için çok sağ olun. :ear_of_rice:

Bu konu son yanıttan 10 gün sonra otomatik olarak kapatıldı. Yeni yanıt girilmesine izin verilmiyor.